| Maria_5642 a întrebat:

Ce se intampla daca inghit putina acetona? Se moare din asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Acetona e foarte toxica. O sa ti se faca rau, apare o stare de ameteala, greata, varsaturi cu sange si duce la probleme renale si hepatice.

| Xenya a răspuns:

O sa iti distrugi gura, limba, stomacul si se pot privoca probleme mari.Nu trebuie sa bei substante periculoase!

| Alecs2012 a răspuns:

In afara faptului ca te arde pe gat si stomac nu cred ca altceva ti se poate intampla, de murit in niciun caz (depinde de cata cantitate).Eu am baut odata spirt din greseala si nu am patit nimic....nu e mare diferenta intre ele. Oricum ti-as recomanda sa nu bei laughingFunda?

| Maria_5642 explică:

Nu dau de inteles ca am inghitit acetona.Era doar o curiozitate.