| LisaJulie a întrebat:

Ce se intampla daca mananci numai ciocolata, bomboane si bei numai suc o luna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Traiesti vesniclaughing

| Violleta2022 a răspuns:

Declansezi un diabet zaharat, ai dureri de cap si ameteli, fiindca ai lipsa de vitamine si minerale in corp,, ai stari de lesin si posibil ajungi in spital.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se intampla nimic intr-o luna, dar na, sa nu o tina asa a la long, ca apoi apar simptomele pe care le zici. Dar depinde de om, pot apare si dupa 5 zile, e relativ aici.
Diabet nu neaparat daca nu are predispozitie.
Se stie ca nu apare de la dulciuri. Apare de la predisp genetica, la unii apare oricum si fara dulciuri.

Totul este sa nu sara de energia arsa permisa pe zi, nici nu se ingrasa, nu nimic.

| Mosotti a răspuns:

Depinde, exista doua cazuri (in cazul in care nu ai diabet), ceilalti colegi nu spun ca-s doua cazuri:

1 - Nu depasesti kcal pe care le arzi zilnic si nu se intampla nimic.
2 - Depasesti kcal pe care le arzi si te vei ingrasa mai mult sau mai putin depinzand de cate kcal ai zilnic in plus.
Poti lua 1 kil lunar sau chiar 10.

Depinde in ce caz vorbesti.
Nu e sanatos sa facem asta, ca nu avem vitamine, minerale, fibre, etc, dar o luna nu se intampla nimic din acest punct de vedere, doar sa te speli pe dinti imediat dupa, sa nu faci carii.

Daca nu ai gene de diabet nu declansezi nici un diabet. O sa urce glicemia normal ca la orice om, si coboara, nu e nici o problema. Ptr ca la punctul 1 nici nu ai cum sa mananci prea multe dulciuri, ca altfel dai in 2, deci automat nu abuzezi ca sa fortezi un diabet.

Aia cu rezistenta (Senzitivitatea) la insulina cum zice un coleg se intampla doar in cazul 2.
Nu te vei imbolnavi deloc in cazul 1.

| anonimg a răspuns:

Dacă mănânci așa, treci de diabetul zaharat și ajungi direct la cancer pancreatic.

Să rețină tot omul de pe pământ: tot ce mâncăm, tot ce bem și tot ce respirăm intră în sânge. El este viața trupului.

În cazul prezentat de tine apar multe probleme.
Crește nivelul de zahăr în sânge.
Organismul luptă să îl scadă, să îl aducă la normal. Astfel creierul dă comandă pancreasului să producă insulină în exces pentru ca aceasta să scoată zaharul din sânge și să îl introducă în celulele care formează trupul, nu celulele din sânge.
Iar când pancreasul nu mai produce insulină apare moartea. Pentru că pancreasul este răspunzător de transformarea alimentelor în energie, el nu va mai putea sa facă asta. Nemaiputând pancreasul să producă insulină, tu o să poți mânca, dar nu vei mai avea putere să te mai ridici din pat.
Cum zahărul distruge celulele albe din sânge (leucocitele) care sunt responsabile cu menținerea sistemului imunitar, organismul se va îmbolnăvi numaidecât.
Odată distrus pancreasul, el nu se va mai putea reface.

| Frank51 a răspuns:

Va crește rezistivitatea la insulină, va exista o senzație de foame continuă datorată instabilității nivelului de glicemie, sistemul digestiv va metaboliza în principal doar glucide ceea ce va duce la scăderea coloniilor de bacterii, scaunul va fi foarte moale, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Rezistenta la insulina vrei sa zici, nu apare daca nu se ingrasa!
Ca de aia am zis ca-s doua cazuri de care nici unul nu ati spus, cazul 1 cand nu sare de kcal permise, caz 2 cand sare.

Ca poti manca dulciuri si sa bei suc doar de kcal permise, sau nu.
Daca e in cazul 1 automat nu mananca prea multe si deci nu pateste nimic.
Un om sanatos fara diabet nu prea are instabilitate de glicemie, pancreasu stie el ce sa faca in cazul 1.

Nici nu conteaza ce metabolizeaza, merge.

Normal ca nu e sanatos sa mancam doar asa, i-am zis, insa o luna nu se intampla nimic.

Instab de glicemie poate avea in caz 2, ca-s prea multe glucide.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am de gând să-ți scriu ce se întâmplă în corp, atât îți spun că ceea ce știi tu este complet eronat. Studiază metabolismul, mai exact metabolizarea glucidelor.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Pai asta am facut eu mau acum 17 ani, nu s-a intamplat nimic, dar 2 saptamani.
Stiu f bine metabolizarea glucidelor ca doar am facut sala 7 ani si trebuia sa stiu.

Se sparg glucidele in glucoza si fructoza (zahar, amidon, etc), pentru glucoza se secreta insulina ca sa scada glicemia, glucoza aia e dusa in tesuturi si folosita ca energie, fructoza este metabolizata de ficat, nu are nev de insulina.

Ce e in plus (glucoza) se duce in depozitele de glicogen, iar daca alea-s pline, se transf in grasime prin mecanismul de novo lipogeneza in ficat, si ajunge pe tine.
Si excesul de fructoza se transf in grasime.

Si aia e. Ce se arde dispare, nu mai ramane nimic.
Glucoza nu are nevoie de digestie, intra cum e in organism, nu se mai sparge in nimic.

Normal ca organismul prefera ca si combustibil de mana intai glucoza, de aia metabolizeaza intai glucidele, apoi grasimile care-s cam de mana doua, mai raman si reziduri gen corpii cetonici.

Deci daca mananci cat trebuie, nu e nici o problema.
Insa...am zis, e nesanatos sa mananci asa prea mult timp.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Fals fals și iar fals. Ai de studiat.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Eu am zis cum merge, chestii principale, amanunte alea nu-s asa relevante.
Despre insulina am studiat inca din 2009.

Sigur ca ea are rol in cam toate metabilismele, si lipidic, proteic, chiar fi al vitaminelor, insa nu am discutat de asta ca nu prea conteaza in subiect.
Conteaza ce face corpul cu glucidele si cam atat, de cand le ingerezi si pana dispar sau se depun pe tine.

Ptr intrebarea de mai sus, sigur ca e frumos sa stii si ce zici tu, dar pentru pasionati, nu poti sa-i zici unui om astea, cand intreaba ce se intampla daca mananca ce a zis o luna.
La efectele a ce a intrebat conteaza sa nu apara hipoglicemii sa ii fie foame mai tare si mai des, sa nu aiba fluctuatii anormale de glicemie (ca o fluctuatie exista la toti dar in anumita limita).
Sa nu urce glicemia peste normal, cam atat.

Bine, nu recomand sa faca asta si ca ti se apleaca de la atatea suc si dulciuri o luna. Daca ai cacao in ele te poate agita, etc.
Am zis in cazul in care depozitele de vitamine si minerale sunt okey sa ajunga, sa aiba si putina grasime pe el sa aiba si vitamine liposolubile acolo.
Dar acum la alimentatia de azi, nici nu stiu daca prea multi au vitamine si minerale mancand chiar aparent sanatos.
De fapt noi mancam prost ani de zile, nu o luna.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Oho și ce relevante sunt.

Nu există depozite de vitamine, cel puțin nu într-o cantitate atât de mare ca și depozitele de energie

Deci tot revin... dacă vrei să știi ceva calumea ia și citește nu mai asculta de alții.

Iar legat de subiect... nu vreau decât să-ți spun să îți masori glicemia după ce ai mâncat o ciocolată, și apoi după o oră, ai să vezi un grafic foarte săltăreț.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Normal ca-s relevante dar nu pentru el. Orice mecanism e relevant, care se petrece in organism, se cam leaga unul de altul.

Eu am citit alea de cand, nu ascult la altii, bine, am si intrebat medici, ca nu m-am nascut invatat, dar am fost indrumat si eu sa citesc una alta.
Ca nici eu nu credeam asa ca zicea x chiar daca era medic (uneori zic unii niste tampenii de nu ai treaba), voiam sa inteleg cum merge.
Tu esti profi, bravo.

La ciocolata o ciocolata de 100 g cu alune si cu lapte, inainte sa am diabet aveam inainte de ea sa zic 92, sub 100 permis.
La o ora aveam 131, sub 155 permis
La 2 ore aveam 102 deci sub 140

Cel mai mult am avut de la prajituri cu blat insiropat deci care baga rapid zaharul in sange:
Inainte 87
1 ora - 145 deci asta a fost cea mai mare urcare la ceva mancat in 2008 cand nu aveam DZ (avea mama).
2 ore - 119
Deci glicemii f bune, limitele am zis sus.

Deci nu e problema daca nu ai diabet, orice mananci si oricat, o sa ai sub acele limite.

Daca e in cazul 1 cand nu sare de kcal permise, nu are cum sa manance f mult, deci e mai bine.

Vitaminele exista in anumite cantitate in grasime alea liposolubile, n-am zis ca-s kile.
Depinde si de corp cum reactioneaza in luna aia, nu toate organismele reactioneaza la fel.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba da, toate organismele într-o stare bună de sănătate reacționează identic.

Dacă mănânci o lună doar ciocolată te dai peste cap, ficatul va trebui să secrete cantități uriașe de insulină.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Corect, organismele reactioneza la fel, insa fiecare are rezistenta diferita, aici e aici, unu pica dupa 10 zile, altul dupa 20, altul dupa 50.

Vrei sa zici pancreasu da insulina, ficatu nu da.

Cantitatea de insulina depinde si de cati carbo baga.
Ca daca mananci sa zicem ciocolata de 2300 Kcal/zi (punem ca e in caz unu unde nu sare de kcal permise), are cam 215 g carbo.
Nu e deloc mult. Un om sanatos chiar are nevoie uneori de mai mult pe zi.
Pai mie ca diabetic am scris pe raport (dieta cu maxim 250 g carbo/zi).

Daca mananca dulciuri fara grasime are mai mult, e adevarat, hai sa luam haribo care are 77 % zahar si glucoza.
Are 520/zi, este adevarat ca e cam mult.

Dar daca mananca de ex in 3-4 mese astia 520 nu se prea forteaza mult pancreasul, ca intre mese se odihneste, deci depinde si in cate transe mananca.

Dar a zis ciocolata, bomboane si suc, aici poate avea mai putin per total.

Daca...sare de kcal permise, a mai nasol, in primul rand se va ingrasa chiar daca pancreasu nu are treaba.

Daca e un pancreas sanatos fara predisp la diabet, nu conteaza, baga insulina mai multa si nu are nimic o luna.
Pai atletii aia baga si 1000 g carbo/zi si n-au nimic. Ca ii consuma e una, dar pancreasu munceste enorm (20 de ore minim).
Asta un medic de la Sanador mi-a zis "lasa ca stie el cum sa faca aia 1000 carbo, nu avea tu grija, ca nu se intampla nimic".

Oricum sincer pana nu se testeaza nu avem cum sa stim cum reactioneaza, eu 14 zile n-am avut nimic.
Nu stiu cum e o luna.
Nu poti zice de dinainte cat rezista acel om.

In principiu ai dreptate, am zis si eu ca nu e bine sa mancam asa ca nu e sanatos, dar hai ca merge o luna.
As testa eu, dar mi se apleaca, nu pot manca doar ciocolata si bomboane si suc (fara zahar), o luna.
Ca sucu poate fi fara zahar, asa ca nu-l pui pe ala.
Plus ca nu m-as satura doar cu 3 ciocolate si trei sferturi pe zi! Adica 2300 Kcal.

| ReddY25 a răspuns:

Ajungi în spital

| gemeni6226 a răspuns:

Nu tine, dupa cateva zile o sa-ti fie rau de tot.Eu am patit asa cand de un craciun in tinerete nu am mincat nimic altceva si atentie! nu zile intregi doar o zi incheiata! am mincat numai cozonac cu mac.Au iesit niste pete rosii foarte urite pe fata si era foarte nasoala faza cacu chiar atunci ma pregateam sa merg la cateva zile distanta la revelion cu o gasca mare.Era nasol ca eram urita cu petele alea rosii pe fata-atunci am zis ca in viata mea nu mai maninc asa dezordonat. Orice duce omul in exces dauneaza -asta zic ca pe urma la multi ani dupa aceea am uitat ce mi-am promis si am ajuns la urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți creste glicemia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Coboara glicemia, nu e problema, la orice urca, asta daca nu are diabet.
Dimineata o sa aiba sub 100, la 2 ore de la mese sub 140 de fiecare data.
Daca nu sare de kcal permise, nu se ingrasa, nu e nimic.

| LaviniuA a răspuns:

Depinde cum iti e metabolismul. Probabil iti creste colesterolul si tesutul adipos big grin

| Mosotti a răspuns (pentru LaviniuA):

Colesterolul 75 % e sintetizat intern, doar 25 e influentat de ce bagi.
tesutul adipos nu creste daca se incadreaza in kcal permise, iar colesterolul depinde, daca nu are predispozitie din fam, nu urca.

Apar problema daca sare de kcal permise.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nui bine deloc asa o să-ți distrugă sănătatea așa și te vei îmbolnăvi te faci Obez o să-ți distrugă sănătatea felul asta de mâncat.

| Mosotti a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

De ce sa se faca obez? Depinde. Exista f rar oameni cu senzor de greutate, te aduce la greutatea normala, apoi nu mai asimileaza tot, adica stie ca ai ajuns la greutatea normala si nu mai are nici un sens sa depuna, noi nu prea avem asa ceva, 98 % cam.

Cum toti avem senzori de glicemie, aia la care e defect (in diabetul mitocondrial), urca glicemia f sus ca nu stie corpu ca a sarit de aia normala.

Dar daca mancam cat ardem, nu ne ingrasam oricum, nici cu dulciuri.
Asta omit multi sa zica.
"mamanca dulciuri = se ingrasa", asta nu e valabil in toate cazurile.

| Ilovedinero a răspuns:

Creste glicemia, probleme cu diabetul, anemie, imunitate scazuta, dinti vai de mama lor, te ingrasi, dureri groaznice de cap, dependenta de zahar

| ayannn a răspuns:

Cariewinking