| VrRos05 a întrebat:

Ce se intampla daca scarpini pielea excesiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti faci rani care se pot infecta.

Daca te scarpini excesiv ar trebui sa stii ca poti avea scabie (raie) sau o boala infectioasa si posibil contagioasa (pojar varsat, scarlatina), deci trebuie ajuns de urgenta la medic, sa vezi cauzele care au dus la mancarimi atat de severe.

| VrRos05 explică (pentru Violleta2022):

De multe ori dacă fac dușul prea fierbinte și mi se usucă pielea sau când port ceva dintr-un anumit material

| Violleta2022 a răspuns (pentru VrRos05):

Dusul fierbinte nu usuca pielea, dimpotriva, deschide porii si hidrateaza pielea!

Cat privesc materialele purtate, DA, poti fii alergic la materiale care contine elastan, sintetic si alte fibre elastice si plastice.
In acest caz este recomandat sa nu mai porti nimic sintetic pe tine, ci numai 100% bumbac (cotton).

| mihai69 a răspuns:

Faci bube.

| Emilian65 a răspuns:

Se irita mai tare dacă nu ești curat pe mâini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poți zgâria și să-ți iriți pielea.