| RoxyOnTPU a întrebat:

Ce se intampla daca iei o supradoza de cofeina?

3 răspunsuri:
| ღElyaღLoveKpop a răspuns:

Mori.straight face

| Dana211 a răspuns:

O sa ai foarte multa energie, o sa fi foarte agitat, o sa tremuri, nu te prea poti concentra. Dar depinde si in ce mod iei supradoza de cofeina

| PrettySmile a răspuns:

Un consum crescut de cofeina poate stimula cu aproape 70% dezvoltarea tumorilor canceroase mari, potrivit unui studiu al cercetatorilor de la universitatile Harvard si Tokyo Woman's Medical, preluat de presa britanica de specialitate.

Rezultatele studiului arata ca mai mult de patru cesti de cafea pe zi cresc riscul de a face cancer si ca un consum mare de bauturi cofeinizate ajuta tumorile mai mari de doi centimetri sa se dezvolte.

Cercetatorii au descoperit ca femeile care consuma multe bauturi cofeinizate au un risc mai mare cu 68% de a se imbolnavi de cancer de san. Studiile nu au aratat exact in ce mod influenteaza cofeina dezvoltarea tumorilor canceroase, insa oamenii de stiinta sunt de parere ca o cantitate prea mare influenteaza cresterea tumorilor.