| Ion_Gabriela_1962 a întrebat:

Ce se intampla in organism daca am luat din greseala 4 pastile de amoxicilina in loc de 2? Va rog sa imi dati un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se obisnuieste ca, in cazul unor infectii puternice, sa se administreze doza dubla la inceputul tratamentului, in prima jumatate- sau intreaga zi. Se numeste doza de ŞOC, dupa care se administreaza antibioticul cu dozele normale, prescrise.
Pe parcursul administrarii antibioticelor este indicat sa consumi zilnic cate 2-3 pahare de iaurt (x150-200ml), pentru compensarea efectelor negative asupra florei intestinale.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic, a fost doar o doza de soc, care este bine sa nu se mai repete.
Urmatoarea doza trebuie luata asa cum a prescris-o medicul, la 6 sau 8 ore.

| Yuoia a răspuns:

Accidental, o singura data, nu vei pati nimic. Doza de soc de care se vorbeste mai sus, se da numai la prima administrare si daca e nevoie. Altfel, organismul nu asimileaza antibioticul ci il elimina. Dar daca se repeta, ti-ai putea afecta rinichii. Atentie pe viitor!

| MadRaven a răspuns:

Ai grijă ca de acum în colo să le iei cum trebuie. Și vezi să iei ceva și pentru flora intestinală ca să le protejezi că antibioticele au un efect puternic asupra ei.