| ReddY25 a întrebat:

Ce se poate întâmpla dacă bei energizant expirat? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonymous99881 a răspuns:

Sincer nu stiu dar nu este bine sa bei lucruri expirate in primul rand miroase sa vezi daca mirosul este exact pe cel pe care il cunosti si in general daca bei/mananci ceva expirat te imbolnavesti sau faci alergii din astea daca ma intelegi

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te rapesc astia cu ozn si te duc pe venus sa vezi acolo nebunie.
Nu se intampla nimic

| dullcat a răspuns:

Buna.Considerand ca un energizant e doar apa cu zahar, probabil nu patesti nimic, mai ales daca tu consumi des astfel de bauturi.Pentru cineva care nu consuma din astea, ar urma in mod sigur consecinte negative.

| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic.Un produs la care termenul este trecut, nu arata ca nu ar fi bun pentru a fi consumat.
Acel termen se refera de fapt la garantia data de producator, pentru acel produs, ala garanteaza pentru produsl respectiv un anumit nr de zile, luni, ani etc.
Dupa acea perioada el nu mai este raspunzator.
Tu maninci piine si dupa 1-2 saptamani corect? Is unia care tin piiinea la frigider si o consuma mai tirziu. Piinea stii cate zile de garantie are? 2-3 zile cred, aia e tot, dar de maninci piine si dupa o saptamana, aia nu inseamna ca nu este comestibila sau nu ar mai fi.

Atit timp cit acel produs are gustul normal, este bun sa il consumi.
Daca simti gust, miros ciudat, altfel de cum stii, atunci nu bei, sau nu maninci.
Nu maninci piine daca vezi ca este muicagaita, sau daca simti gust acru, este clar ca nu mai este buna.

Energizantele ia apa, zahar, cofeina, ceva vitamine si ce or mai avea animoacizi, cum am spus daca nu ti se pare la gust nimic nelalocul lui, beal cu incredere, nu o sa se intimple nimic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai precis nu stiu ce se va intampla dar dupa parerea mea consecintele vor fi grave si greu de evitat.

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing, ce consecinte asa grave pot fi? presupun ca nu te cheama isus la el dupa un energizant expirat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar eu te rog nu incerca

| 1234568807 a răspuns:

Cel mai probabil diaree si voma, in rest nimic grav

| Continchiscontsters a răspuns:

Dacă încă nu l-ai băut nu o face aruncă nu-s bune cu nimic energizantele

| ILikeBlackCats a răspuns:

Cred ca mori, dar nu sunt sigura.happy

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.
Despre energizant, la care nu sunt consumator, îți pot spune decât:
Bauturile energizante reprezinta un pericol iminent pentru sanatatea consumatorilor, acestea avand in compozitie o cantitate foarte mare de zahar si cofeina. Consumate in mod regulat, energizantele pot duce la afectiuni grave ale sanatatii si chiar si la deces.
Cunosc persoane tinere care au decedat.
Dacă ai băut odată, îți propun să ceri și sfatul unui medic, pentru a te convinge că această băutură în termen de valabilitate sau nu, îți provoacă rău în organism.
O seară frumoasă!

| Hakimi a răspuns:

Cred ca toxiinfectie alimentara sau daca nu, o sa ti fie rau, mai rau decat atat...nu cred ca o sa ti se intample

| Amiiiutzza a răspuns:

Miroase urat si o sa iti fie rau si o sa te doara burta, atata tot