| FluffyUnicorn a întrebat:

Ce se poate intampla de la 5 pastile de fier?
Urgenttt!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mhm, depinde si cat de mari erau... Printre simptomele supradozei de fier se gasesc:
La nivelul plamanilor:
-formarea de fluide in plamani

La nivelul stomacului si intestinelor:
-scaun negru si posibil cu sange
-diaree
-leziuni la nivelul ficatului
-gust metalic in gura
-greata
-varsaturi cu sange

Inima si sange:
-dehidratare
-hipotensiune arteriala
-puls slab si rapid
-șoc

La nivelul sistemului nervos:
-frisoane
-comă (nu chiar asa, dar scade nivelul de conștiență si viteza de reacție, poate avea loc in 30m/1h dupa supradoză)
-convulsii
-somnolență
-febră
-dureri de cap
-lipsa chefului de a face ceva

La niveul pielii:
-buzele si unghiile albastrui colorate
-inroșirea feței
-decolorarea pielii

Simptomele pot trece în câteva ore, dar se pot reîntoarce intr-o zi sau mai mult. Evident, simptomele depind de doza luată în exces.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Suplimente? fiind baiat, ajungi usor la un exces de fier, mai ales daca iei in combinatie cu vitamina C si cum nu poti sa elimini fierul din corp, daca nu il elimini cu ajutorul calciului(care se absoarbe foarte greu fara vitamina D) atunci o sa-ti distrugi imunoglobulele si cu asta, tot corpul. Nu te juca cu sanatatea ta! Asta ar putea deveni in timp o urgenta medicala.

| CuriousStuff a răspuns:

Nimic, in cel mai rau caz o sa ai greturi si o sa versi.