| xRaffy a întrebat:

Ce semne ai atunci când ești în depresie și anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Semne bune anul are

| raMLesS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Semne bune de belsug, pentru brazda de sub plug, ia mai manati mai flacai ĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂIII, și-nc-odată măi flăcai, ĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂIII, și-nc-odată măi flăcai, ĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂIII, și-nc-odată măi flăcai, ĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂIII, la anul si la multi ani.

| Sn4k3 a răspuns:

Fericire

| RaduRobertRO a răspuns:

Diferența dintre anxietate si depresie:

Putini oameni stiu sa faca diferenta dintre anxietate si depresie. Cele doua tulburari, desi distincte, au foarte multe simptome comune si se suprapun adesea, anxietatea ducand frecvent catre depresie. Spre exemplu, dificultatile de concentrare, nervozitatea, oboseala sunt simptome comune celor doua afectiuni psihice.

O deosebire importanta este aceea ca, in timp ce depresia are o identitate clara, anxietatea poate imbraca mai multe forme si vorbim, de fapt, despre tulburari anxioase, care includ anxietatea generalizata, fobii specifice, stres-ul posttraumatic si atacul de panica. Foarte simplist spus, o persoana depresiva este orientata mai mult catre trecut, fiind macinata de remuscari si regrete in legatura cu ce s-a intamplat deja, fiind reprezentative sentimentele de vina, neajutorare, devalorizare, renuntare, blamare, insotite de tulburari de somn si scadere in greutate.

In schimb, o persoana anxioasa este orientata spre prezent si mai ales spre viitor, fiind marcata de teama de incertitudine, de ce ar putea sa se intample. Caracteristice pentru anxiosi sunt sentimentele de neliniste, iritabilitate, agitatie, asociate adesea cu simptome somatice: dureri de cap, cresterea ritmului cardiac, tensiune musculara, ameteala, transpiratie excesiva.

| RaduRobertRO a răspuns:

Primele semne ca esti in depresie:
Chiar daca ai impresia ca stii cum arata depresia si stii sa observi semne de depresie, fii atent la tine sau la cunoscutii tai la semnale pe care in mod normal le-ai ignora. Chiar daca o stare de oboseala sau tristete profunda par sa se plieze pe situatia traita, fii atent la o serie de semne de depresie, precum:

1. Sentiment de auto-devalorizare

2. Lipsa interesului fata de activitati

3. Lipsa poftei de viata

4. Lipsa poftei de mancare

5. Libido scazut

6. Insomnia

7. Stare constanta de indecizie

8. Memorie slabita

| anonim847483 a răspuns:

Plansete, tristete, pofta de mancare si dorinta de a petrece timp singur