| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sfaturi aveti pentru un depresiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Mergi la psiholog, comunica, socializeaza, spera si creazati un tel dupa care sa te ghidezi si care sa iti fie punctul unde vrei sa ajungi

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu iti poti controla depresia, mergi la un psiholog, te poate ajuta enorm.
Altfel, dintr-o deprsie habituala, controlabila, pe mine m-au scos munca si invatatura, practic am muncit si am invatat toata ziua, pana la epuizare, vreo 8 luni si, intr-o zi, mi-am dat seama ca mi-e bine si ma vindec. Dar subliniez: era mai mult o nevroză, nu era o depresie majora.

| Bondarel99 a răspuns:

De multe ori depresia e asociata cu Singurătatea. Înconjoară-te de prieteni, de oameni dragi și nu te vei mai gândi la depresie, nu mai sta singur.

| peperonies a răspuns:

Sa urmeze sfaturile doctorului care l-a diagnosticat cu depresie.

| Caro34 a răspuns:

Prieteni, socializare, plimbare, cura de 14 zile la Baile "1 Mai" sau "Felix", inlocuirea gandurilor negative cu cele pozitive, putine droguri (cafea, tutun, alcool), magneziu tablete efervescente, chef de viata, somn suficient!

| Cameliapantiru a răspuns:

Consultatie psihiatrica, psihoterapie, sport, miscare in aer liber, alimentatie sanatoasa, minim 8 ore de somn pe noapte, implicarea in activitati placute lui/ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca trebuie sa mearga la un doctor sa se faca bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GazzaRecords Ro, iesitul afara, sa practice un sport sa-si dea seama ca viata-i unica sunt copii ce-si doresc viata dar mor din pacate inca din pantecul mamei... apreciaza viata totul depinde de tine. faptul ca traiesti este un miracol pretuieste-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mearga la psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai persoane `bonome` acest om are probleme iar majoritatea de aici ii raspund in bataie de joc... de ce mai raspundeti daca nu aveti chef?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ne-ai face un bine, de ce nu o faci?

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fii salty pentru ca mi-am spus parerea. De exemplu daca mergi la vanat, nu e mare lucru, e un singur specimen, rasa tot o sa prospere. Nu numai ca rasa umana va prospera, prin 2050 vom fi cam 9 bilione deci chair crezi ca o moarte neinsemnata o sa afecteze pe cineva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

"Suntem oameni si suntem comuni". Tie ti-ar convine sa mori sau sa te omoare cineva ars pe rug

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mi-ar conveni sa mor? O sa mor intr-o zi deci presupun ca da. Iar cu arsul pe rug, adica executarea asta e alta treaba pentru ca e ceva ce tu nu poti controla, si este controlat de alte mii de persoane si tu, ca un singur individ nu ai nimic de spus in acea situatie. Daca te referi la crima, atunci daca cineva ma ucide cu un cutit/o arma atunci sunt ok cu asta, este vina mea ca am fost prea slaba ca sa ma protejez. Asa functioneaza. Daca cineva vrea sa se sinucida din cauza unei depresii atunci ar trebui sa o faca, e patetic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Rolul nostru social este sa-i ajutam pe cei pierduti, daca nu-ti doresti sa ajuti persoanele de pe acest site te-as ruga sa nu mai raspunzi in bataie de joc.

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pentru ca nu imi impartasesti parerea nu e bataie de joc. Nu ai nicio datorie sociala, fie ca traieste sau nu, pe tine nu te afecteaza cu absolut nimic. Asta este decat o deprindere morala inutila ca un fel de 'daca as fi fost in locul lui...'

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fii asa de triggered. Nu e o intrebare ce priveste o stiinta exacta, nu exista un raspuns corect, asa ca nu poate fi 'eronat'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Bate-ti tu joc de bietul om, daca puneam eu intrebarea imi raspundeati la fel, daca o puneai tu oare mai acceptai aceste raspunsuri mefistofelice? mai vrei argumente?

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu exista. Toti o sa iti spuna doar vorbe rasuflate ca "Be strong" sau "Fii pozitiv" si chestii de astea.

Răspuns utilizator avertizat
| tril a răspuns:

Sa iasa afara, sa ia contact cu lumea. Sa vorbeasca orice cu vanzatoarea, cu vecinul din autobuz, cu cel de la semafor, numai sa nu se izoleze.

| Marylen a răspuns:

Mergi la un psiholog pentru ajutor specializat, incearca sa te relaxezi si sa faci activitati care iti fac placere. Mai poti lua suplimente alimentare precum Glisepan.