| Elenat89 a întrebat:

Ce sfaturi îmi puteți da sa nu mai sufăr, sa nu-mi mai pese și sa nu mai pun la suflet orice? Și niște pastile pe baza de plante care ar putea sa îmi dea o stare de bine.Mă simt trista și îmi vine mereu sa plâng.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum sa nu iti mai pese? Doar nu esti robot. Esti om. Legat de suferinta... ar fi abandonul. Abandonul de ideea care te supara si de ce te deranjeaza. Deci... care este problema?

Pastile... as recomanda cateva carti mai bine. Dar daca nu vrei sa le citesti, nu are rost sa le spun.

Problema de fata este ca treci printr-o perioada dificila, probabil ceva ce s-a intamplat de curand, esti trista din cauza asta, nu stii cum sa treci peste si te gandesti excesiv la asta. Asa ca poti sa alegi sa urmezi cateva sfaturi legat de asta pana cand iti va trece sau poti sa astepti, ca oricum peste cava timp tot o sa iti treaca. Te impinge viata de la spate oricum.

| RoCkKiD a răspuns:

Se numesc droguri, si da, daca bagi destule o sa iti dea o stare de bine. Problema majora e ca dupa n-o sa mai stii ce e aia stare de bine fara ele.

Toti suntem tristi si suferim uneori, asta ne face oameni. Important e sa inveti sa rezisti si sa gasesti lucruri care te fac sa te simti bine in tine si in altii.

| SingleForOne a răspuns:

Tu trebuie să citești și/sau să vizionezi lucruri despre dezvoltarea personală, să găsești ce te definește cu adevărat, să faci tot mai mult lucrurile care îți plac și te atrag. Poți să înveți puțin despre psihologie, personalități, lucruri creative sau intelectuale, vizionezi filme sau știri sau videoclipuri dar cu scopul de a învăța. Pentru început, ai putea să faci testul despre cele 16 personalități, și citești tot ce prinzi.

Ideea este să-ți ții mintea ocupată și constructivă în mod pozitiv.

Pentru a nu mai pune mult la suflet, ai putea încerca să înveți despre ce înseamnă liniștea sufletească din biblie sau buddhism, sau alți oameni mai înțelepți, fie Alan Watts, fie guru; sau chiar oameni puternici de influență; mulți au trecut prin aceste faze, dar când s-au descoperit pe sine, când au învățat despre libertate, meditație, gândire creativă, aceștia au devenit foarte populari în domeniul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai demult timp starea asta înseamnă că ești depresiva și nu ai cum cu plante medicinale sa rezolvi decât cu pastile chimice date de un medic psihiatru

| Balalau95 a răspuns:

NU exista "niște pastile pe baza de plante"
doar droage de nivel inalt care te fac sa fii leguma
deci singura solutie pe care o ai e psihiatru/psiholog care CHIAR TE POT AJUTA
te rog mult incearca, viata asta poate parea de rahat, dar cu ajutor real, chiar merita, si NICI EU NU AM CREZUT CA E POSIBIL
*PANA NU AM VAZUT* (cu ochisorii mei mici si porcini big grin )

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,si eu am trecut prin asta. Nu ai ce sa faci, incearca sa iesi mai mult pe afara chiar daca nu te intelegi super bine cu persoanele respective, o sa uiti de tristete.Si o sa iti dai seama ca esti deprimata doar cand esti singura si fara ocupatie. Eu nu am luat niciun medicament pentru asta, am luat doar pentru anxietate prescrise de medic. Sa stii ca si o relatie sanatoasa ajuta foarte mult! Sper sa iti revii, te imbratisez cu drag!

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Pastilele nu te vor ajuta așa cum trebuie, ai nevoie de un psiholog
Asa eram si eu o vreme dar am învățat că viața e prea scurtă să o consum stând tristă din cauza oamenilor, am început să ies la plimbare, să citesc niste cărți apreciate, să urmăresc filme bune, să mă uit la iumor, să scot din viața mea persoane care îmi luau energia bună, și acum mă simt atât de libera și mă gândesc că vreau mai mult timp să cunosc lumea, mai ales România, să o vizitez pe toată..iesi cu prietenii, învață că oamenii sunt răi, pentru că ei au suferit, au traume, iar acum asta fac ei..nu trebuie sa te schimbi pentru că cineva nu te respectă dacă ești bună, fă ceea ce ți place. Ascultă muzică, uită te in oglinda si vezi cat de frumoasa ești, da te cu un ruj, îmbracă te frumos
Invata că tu esti singura persoana obligată să te susțină, nimeni dar absolut nimeni nu merita timpul tău prețios, da i naibii pe toți cei care te deranjează dacă nu inteleg de vorba bună, nu mai plânge. Viata e frumoasa dacă lucrezi și tu la asta, succes

| Palorma a răspuns:

Buna. Si eu am trecut prin asta primăvara aceasta. Am luat niste pastile recomandate de medic. Atunci cand voiam să plâng nu puteam... simțeam ca mă strânge pieptul...
Daca ai vrea ti.as putea spune denumirea acestora.

| Elenat89 explică (pentru Palorma):

Același lucru l am pățit și eu, nu puteam sa plâng și dintr-o data am bufnit de plans(nu puteam sa mă mai opresc atunci). Dacă ai putea sa mi spui denumirea...