| Tsukuyomi6 a întrebat:

Ce somnifere puternice fara reteta stiti? am incercat pana acum relaxim, persedon noapte dar nu au avut niciun efect.Am probleme cu somnul, dorm maxim 4-5 ore pe noapte, o data am stat treaz si 2 zile fara sa dorm deloc.Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Alimentatie sanatoasa si mult sport plus aer curat si mediu relaxant pentru somn.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "somnifere puternice fara reteta"!
Deci, NU le poţi obţine fără un consult medical.

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune.

| ALGator a răspuns:

"Alimentatie sanatoasa si mult sport plus aer curat si mediu relaxant pentru somn." - pot un inceput dar poate ca nu ajung.
Prin "mult sport" se poate intelege si o plimbare de 30 minute zilnic. Asta te face si mai optimist, in plus.
Apoi mai sint si alte tehnici si principii. De exemplu sa nu te intinzi sa dormi in timpul zilei, sa te culci la aceeasi ora (cu toleranta de maxim 30 minute).
Somniferele au efect la inceput dar apoi vei simti nevoia sa cresti doza.
In unele cazuri ajuta un somnifer ca doza unica ca sa dea un "soc" care sa te readuca in starea normala dupa care sa nu mai iei de loc.
Incearca in primul rind sa vorbesti cu un medic. Te asigur ca multi din ei stiu mult mai multe decit crezi.

Mai conteaza si daca te simti obosit sau nu. Daca nu esti obosit, e OK. Poti eventual sa mai compensezi si cu somn in timpul zilei daca reusesti si se poate.

Succes!

| PeFuga a răspuns:

Fara reteta poti cumpara doar calmante usoare pe baza de plante, care nu dau dependenta. Daca vrei somifere puternice iti trebuie reteta de la un medic.

Incearca sa nu bei energizante, cola, pepsi, cafea sau ceai negru sau verde seara, nu lua suplimente alimentare dupa ora 17, pentru ca acestea nu te vor ajuta deloc sa adormi. Inainte de somn fa o baie (nu dus, ci baie in cada) relaxanta si foloseste saruri de baie (gasesti la farmacie, torni un pumn-doi in cada si ajuta mult la destindere).
De asemenea o cana de lapte cald indulcit cu miere ajuta si ea pentru un somn linistit. Varianta ultima este cea cu medicul.