| aLeks_4722 a întrebat:

De 2-3 zile am racit ca naiba, si noaptea nu pot sa dorm, am avut aseara o temperatura de 39.81. si nu pot dormi deloc, am stat toata noaptea treaz, nu mai suport, ma simt ca naiba, iau medicamente in prostie, toti mi-au prescris cate ceva, dar nimic nu functioneaza, nu cred ca mai suport inca o noapte, va rog sfaturi, nu am nevoie de pastile, nu stiu, orice dar sa pot dormi cel putin pana imi trece. si nu somnifere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

1.Nu mai lua pastile in prostie, iti fac mai mult rau decat bine.
2.Stai in pat.Verifica-ti mereu temperatura, si ia niste fervex, care chiar o scade.
3.Inainte de culcare fa-ti un ceai de tei cu lamaie care te va face sa dormi mai bine.
4.Inainte de culcare ori iei fervex ori algocalmin.
5.Seara mereu creste temperatura, deci daca cand te culci ai vreo 38 e normal ca peste noapte sa faci 40. Puneti niste comprese cu otet pe gat, pe frunte, pe maini, pe picoare. Miroase ingrozitor dar iti va scade temperatura.
6.Ce e cel mai important e sa iti mentii temperatura mica.
7. Sfatul meu ar fi sa consulti un medic, daca nu azi, poti merge maine, fiindca daca nu iti trece, ai nevoie de antibiotice.Insanatosire grabnica!winking

2 răspunsuri:
| Cristina_4016 a răspuns:

Nu mai lua medicamente aiurea, cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor.Pentru raceala cel mai bun este fervexul, lamaia si ceai cald. Poate nu esti racit, ci umflat in gat, asa ca mai bine fuga la medic.

| daiana15 a răspuns:

Eu iti recomand ca sa iti iei coldrex.
Stiu muta lume care foloseste si in 2 zile maxim nu mai sunt raciti.
Seara ai putea inainte de culcare sa iti inmoi picioarele in apa calda cu sare mare(dizolvata in apa respectiva).
Pe timpul noptii ai sa iti infasori o batista in jurul gatului (dac tusesti sau te doare gatul) si de obicei copiilor mai mici(dar nu neaparat) li se udau sosetele cu otet pe timpul noptii pentru a scapa de febra.
In cazul somnlui nu stiu ce sa iti recomand...
Poate sa te faci comod in pat si sa iti lasi aprins tv pentru ca daca este prea multa liniste nu prea te ia somnul.
Dupa febra care ai avut-o ti-as recomanda sa te duci la doctor pentru a nu se agrava situatia.
Insanatosire :**!