| Daiana177 a întrebat:

din nou cu o intrebare despre sanatate, evident.Am fost la dermatolog din cauza unor alunite care au inceput sa se depigmenteze, iar doctorul mi-a spus ca ar putea fi vorba de vitiligo.Mai am zone depigmentate, dar putine.De exemplu pe picior am o pata mare alba, dar e de cand eram mica. Aveti sau stiti persoane cu vitiligo si cum se manifesta in primele stadii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| qwertpro a răspuns:

Salut,eu sufar de vitiligo de 4 ani.Am doar 2 pete pe corp.Una dintre ele creste incet iar alta sta pe loc.Medicul dermatolog mi-a recomandat sa incerc un unguent Vitix care ar trebui sa opreasca cresterea si dezvoltarea acestor pete si in alte locuri.Totusi petele continua sa creasca incet.Nu e nimic grav, e doar o boala cosmetologica.Din pacate cauzele aparitiei ei nu sunt cunoscute, si nu exista nici-un tratament pentru ea.