| JonnyFriptura a întrebat:

Ce stiti despre avort? Cat este de dureros, ce efecte secundare pot sa apara si cam cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Yukiee a răspuns:

Avortul este in principal o procedura nedureroasa, dat fiind faptul ca se produce sub anestezie. Se poate intampla ca anestezicul sa nu isi faca efectul, iar atunci simti cum ti se "rascheteaza" uterul. (De asta e bine sa mergi/sa meagra la un ginecolog recomandat de cineva) Efectele adverse sunt dureri abdominale in principal si rar se intampla sa nu mai poti face alti copii dupa avort. Costa in jur de 200-300 lei, depinde de cabinetul ales.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre avort la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

În medie, preţul variază între 500-800 lei, dar poate ajunge şi la 1500-200 lei.

DEPINDE unde îl faci ( la ce cabinet/clinică )...

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Nu este dureros si nu are efecte secundare si pretul nu este mare, depinde de cabinet.

| justyoung9 a răspuns:

20 -30 min dureaza, dureri nu va avea deoarece i se va face anestezie, posibil sa aiba ceva dureri dupa, dar sunt dureri suportabile. Avand in vedere efectele secundare, mai bine sa nu le ia in considerare, ca sunt multe.