| tyana a întrebat:

Ce stiti despre mierea de manuka? Ati folosit sau ati auzit pe cineva care a folosit-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Mierea de Manuka este o miere mono-florala speciala produsa de albine din florile de Manuka (Leptospermum scoparium), o specie de Tea Tree. Manuka poate fi gasita numai in noua Zeelanda si unele zone ale Australiei.
Este buna pentru:Raceli, dureri de gat, Simptome de gripa- Mierea de Manuka este foarte recomandata mai ales copiilor si persoanelor in varsta, intrucat actioneaza ca un antibiotic natural, fara efectele secundare ale antibioticelor sintetice.
• Probleme ale sistemului digestiv: indigestie, dureri de stomac, ulcere, gastrite, ulcer duodenal, Sindromul Colonului Iritabil, Gastro-esofagita de reflux, Arsuri
• Probleme ale gingiilor

13 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu cred ca tot mai buna-i cea romaneasca, care fost premiata anul trecut cu aur la Geneva.Tot ce este strain are si multa, multa si scumpa reclama.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt in Anglia de 6 luni si doctorul de aici mi-a recomandat-o pentru problemele mele de sanatate - rinita, sinuzita si dureri de gat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Tyana, calitatile mierii de Manuka din Noua Zeelanda sunt superioare mierii de la noi, indeosebi in ceea ce priveste proprietatile sale antibacteriene (o sa gasesti pe google multe si interesante lucruri despre acest fel de miere, in romana si mai ales in engleza). In Noua Zeelanda exista sectii speciale in universitati pentru cercetarea mierii de Manuka, a compozitiei si efectelor sale terapeutice, asa ca totul este demonstrat stiintific. Daca ai mai mult timp sa cauti, vei gasi marturii ale oamenilor care au folosit mierea, pentru diverse afectiuni - ulcer sau infectii respiratorii ori pentru tratarea diverselor rani (de ex., rani de decubit). Am citit mai jos parerea cuiva ca tot ce-i strain are multa si scumpa reclama. Eu cred ca pretul mierii de Manuka este ridicat la noi datorita distantei de la care este adusa si faptului ca nu in totii anii se face productie cu UMF ridicat (cifra UMF da gradul de calitate antibacteriana al mierii, cu cat e mai ridicat, cu atat miere are calitati mai bune; este de preferat consumarea pentru terapie a mierii cu cel putin 10+ UMF). Cred ca mai important decat atat este sa vezi parerile celor care au folosit produsul (cum ti-am spus, daca ai timp, le vei gasi cu siguranta pe internet, chiar si in limba romana). Daca doresti, iti pot spune mai multe (email er.lazar@gmail.com). Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc manuka. Locuiesc in Uk si acolo e la pret de 3 ori mai mic decat in Romania, unde sunt multi hoti care nu stiu decat sa jefuiasca romanul care are un amarat de 200 de euro salariu mediu. Va sfatuiesc sa o cumparati de pe ebay, din America sau Uk, e mult mai ieftina si poate si mai buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locuiesc in Uk, sunt asistenta medicala si lucrez intr-un Spital Universitar unde folosim bandaje impregnate cu miere Manuka pentru plagile infectate. Rezultatele sunt miraculoase. Trebuie sa recunosc ca am fost sceptica la inceput cand a trebuit sa folosesc pansamentele cu miere pe pacienti, dar cand am vazut ca are efect antiseptic am inceput sa cred in ea si am cumparat sa avem in casa ca pe un medicament. Am inceput sa-i dau si fetitei mele care are 7 ani. Si aici este mai scumpa comparativ cu mierea obisnuita dar merita.

| supermamici a răspuns:

Produsele din miere de Manuka sunt recomandate atat pentru consum preventiv, cat si pentru a trata diverse afectiuni. O lingurita pe zi poate fi suficienta pentru a tine la distanta milioanele de micro-organisme care se pregatesc sa atenteze la integritatea sanatatii voastre.
Mierea de Manuka – metoda sigura de crestere a imunitatii copilului. Mierea de manuka, dovedit stiintific ca fiind extrem de eficienta impotriva tratarii ranilor si infectiilor din organism. Mierea de Manuka este cunoscuta ca fiind cel mai puternic antibiotic natural din lume. Cu Mierea de Manuka Raw Kfactor 16+ Wedderspoon scapi si de stafilococul auriu. Mierea de Manuka este cea mai puternica miere raw Wedderspoon fiind bogata in nutrienti si fiind foarte eficienta in vindecarea pe cale naturala a diverselor afectiuni. Este ideala pentru mentinerea sanatatii aparatului digestiv dar si a altor probleme de sanatate. Mierea de Manuka Wedderspoon este o miere 100% naturala, produs apicol de exceptie, cu proprietati curative miraculoase.
Noua Zeelanda ne ofera cel mai de pret dar al sau, aceasta miere minune cu efecte antibacterierene si antivirale atat de puternice incat ofera superioritate fata de alte produse cu acelasi rol. Arborele de Manuka, din care se extrage mierea de manuka, este un copac vesnic verde, lemn puternic si tare, prin urmare si efectele teapeutice sunt unele exceptionale. Este cel mai puternic antibiotic natural care distruge urmatoarele microorganisme bacteriene si fungice: E.coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis, Helicobacter Pylori etc. Mierea de Manuka este facuta din polen, din floarea arborelui de Manuka (Leptospermum Scoparium), arbore care creste numai in insulele salbatice si nepoluate ale Noii Zeelande, la mari inaltimi. http://www.supermamici.ro/......cul-auriu/

| Alexia26 a răspuns:

Am gasit informatii aici http://unbutic.ro/stafilococ-auriu-tratat-cu-miere-de-manuka, iar relatarea cuiva despre beneficiile mierii de manuka aici http://bagy2.blogspot.ro/2014/10/mierea-de-manuka-de-unde-cumparam.html

| Alexia26 a răspuns:

Poti afla beneficii miere de manuka si de aici https://bagy2.blogspot.com/2022/04/miere-de-manuka-beneficii.html

| Andrubeatrice a răspuns:

Eu mi-am cumparat de aici! Asta e cea mai buna si mai ok ca raport calitate/pret. https://plantum.ro/......va-16.html

| Mariazz a răspuns:

Http://www.mierepenet.ro/mierea-de-manuka Gasesti aici un articol despre mierea de manuka.

| mieremanuka a răspuns:

Tot ce vrei sa stii despre mierea de Manuka gasesti pe website-ul nostru: www.mieremanuka.com