| niculai123456789110 a întrebat:

Buna seara revin cu o intrebare despre sanatate.....am auzit ca mierea Manuka este eficienta pentru microbul streptocos beta hemolitic.As putea sa folosesc fara prescriptia medicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este eficienta, in sensul ca daca mananci miere Manuka, efectul antibioticelor va creste cu 0, 2 sau 0, 3%. Evident ca poti manca fara prescriptia medicului, nu e un medicament, e ste miere, efectele ei sunt minore (in afar de gustul bun), nu iti face nici un bine semnificativ si nici un rau semnificativ.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu se face prescriptie pentru suplimente alimentare. Nu cred ca mierea aia figureaza e medicament. Orice nu e medicament poate fi cumparat fara prescriptie.
Cat despre eficienta, daca crezi ca te vindeca, te vindeca. Dar daca ai un diagnostic si medicamente pentru asta, nu renunta la ele ca sa iei miere.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Mierea in sine este buna si o consumam toti, pentru ca nu este medicament. Poti sa o consumi. Cit despre "mierea Manuka", nu e decat relama. Nu e mi buna/rea decat alta.

| Manuka a răspuns:

Mierea de Manuka este recomandata in mai multe tratamente naturiste, nu este nevoie de o prescriptie a medicului, insa, pentru orice tip de problema medicala este recomandat sa mergeti sa consultati un specialist, evident, il puteti intreba daca este in regula sa consumati miere de Manuka in cazul in care acesta va prescrie un tratament medicamentos. Pentru a vedea care este cea mai buna miere de Manuka >> https://mieremanukapret.ro/