| LanguageMaster a întrebat:

Ce sunt analizele de laborator neacreditate RENAR?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrBianca a răspuns:

RENAR este organismul național de acreditare. Laboratoarele acreditate RENAR sunt cele care pot avea contract cu casa de asigurări de sănătate, deci analizele pot fi decontate. Plus ca aceasta acreditare oferă siguranta ca laboratorul si personalul au experienta si echipamente performante pentru prelucrarea analizelor tale si iti ofera siguranță.
Dacă analizele sunt neacreditate RENAR inseamna ca nu iti pot fi decontate, nu le poti face cu bilet de trimitere de la medicul de familie, deci plătești pentru ele. Laboratoarele neacreditate nu prezintă la fel de multă siguranță ca cele acreditate.

| Simpatic a răspuns (pentru DrBianca):

Este o diferenta nu crezi intre analize neacreditate si laboratoare neacreditate, logica spune ca exista laboratoare acreditate (caci cum ar functiona si in baza a caui act!) care fac analize neacreditate caci nu toate analizele existente pot fi acreditate RENAR, e ca si cum ca service poti repara sau nu o masina, asta nu inseamna ca serviceul tau nu este autorizat!

| DrBianca a răspuns (pentru Simpatic):

Înainte să imi atragi mie atenția, documenteaza-te ce este RENAR si ce anume poate acredita.

| Simpatic a răspuns (pentru DrBianca):

Ai o atitudine ca parca le stii pe toate doamna studenta la medicina, si nu le stii tu pe toate, mai ai multa proteina de mancat pana sa ajungi medic daca vei ajunge vreodata si deja te dai ca le stii pe toate si raspunzi pe toate topicurile cu si despre sanatate.
Felul dumneata iritat de a-mi raspunde coroborat cu narcisismul nefondat ca ai detine nu stiu ce cunostinte ma face sa nu iti mai raspund pe viitor, pentru ca nu-mi place atitudinea ta!