| DiamanteleSeSparg a întrebat:

Ce sunt petele la plamani? Din ce cauza apar? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PetreConstanta a răspuns:

Raceala sau tutun

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu am calcifieri interstitiale, rezultate in urma unor pneumonii.
Cand ai o pneumonie se acumuleaza un lichid in spatiul dintre alveole, iar cand acesta este eliminat mai raman niste reziduri care sunt "invelite" in calciu, prin asta organismul se protejeaza de acele reziduri. Tuberculoza este o boala grava, tutunul este un viciu grav, care ambele pot sa afecteze puternic si iremediabil plamanii si nu numai.

| s4a a răspuns:

La o radiografie, petele indica formatiuni solide (albe) sau cavitati (negre), insa nu e vorba de simple pete ci de modificari tridimensionale in structura plamanilor. Semnificatia lor in functie de forma si localizare, poate interpretata doar de catre un medic radiolog.

| PetreConstanta a răspuns:

Multumesc

| IceCreamDoll a răspuns:

Petele la plamani apar in general din cauza fumatului si conduc chiar si la cancer la plamani, daca fumatul nu este oprit la timp. Petele la plamani mai pot indica si tuberculoza cauzata de bacilul Koch. Sper ca te-am ajutat. Sanatate multa!

| Dina a răspuns:

Salut,nu stiu sigur dar am auzit ca din cauza fumatului.

| Varga_Cristina_Patricia_1988 a răspuns:

Salut. Petele la plamani pot sa apara de la raceala si tuse netratata.In special pot fi si de fumat.