| Elizu a întrebat:

Daca de exemplu fumezi de 1-2 ori pe saptamana cate 1-2 tigari, in cat timp apar efectele vizibile? Ma refer aici si la petele ce se vad pe plamani la radiografii.

3 răspunsuri:
| Alllllexandra a răspuns:

Da,afar efecte foarte vizibile.Renunta la fumat!

| Psychic a răspuns:

De la cantitatea asta nu apar repede si daca vor aparea deja o sa ai 90 de ani. Unii recomanda pana la 5 tigari pe zi pentru de-stresare, constipatie, etc.Problema e alta ca din 2-4 tigari la saptamana o sa ajungi la 10, la 20, incepi sa cumperi pachete, o sa fumezi un pachet pe zi in final ceea ce e destul de naspa, crede-ma. Abia atunci iti pui probleme ca nu o sa mai traiesti prea mult, dar nu mai poti sa te lasi.Asa ca...eu zic ca daca nu te lasi, macar sa nu le inmultesti, ai grija!

| claustrofob a răspuns:

Buna! Petele apar pe plamani chiar si daca nu fumezi, adica pentru fumatorii pasivi din cauza ca se inhaleaza fumul de tigara. Nu se poate spune exact dupa cat timp, dar iti dai seama ca, cu cat fumezi mai mult cu atata te afecteaza mai tare.