| alexalexandrusincerul a întrebat:

Ce sunt sulfamidele? Un produs pentru intarirea imunitatii este considerat in aceasta categorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sulfamidele sunt ANTIBIOTICE anorganice, pe baza de sulf.
Fiind antibiotic anorganic puternic hidroabsorbant, praful de sulfamida se foloseste pentru dezinfectia /protectia de infectare a ranilor cu plaga deschisa.
Deoarece preia buna parte din sarcina sistemului imunitar, acesta se poate intari mai usor (daca nu este "sufocat" cu alte sarcini imunitare.
Fata de antibioticele tip penicilina (rezultate din derivatele mucegaiului), bacteriile nu se pot acomoda cu produsele din sulf, deci nu este nevoie de marirea permanenta a dozelor.
Produsele bazate pe sulf sunt si foarte buni conservanti alimentari, fiind folosit pentru aceste proprietati la dezinfectarea butoaielor de vin, conservarea muraturilor, ale conservelor de fructe si altor alimente, fiind nevoie doar de cantitati mici, ne-daunatoare organismului uman.

| cevdet a răspuns (pentru Bula):

Vreau sa stiu care-i smecheria: votind "nefolositor", raspunsul se sterge? Astfel raspunsul tau ajunge primul? Si automat ai fundita chiar daca userul nu ti-o da? Ca altfel, nu-mi explic. Si apoi, vreau sa fac si eu la fel. Funda? happy

| Bula a răspuns (pentru cevdet):

Nu, n-am observat sa se stearga, chiar am primit cateva caracterizari "nefolositoare" si au ramas vizibile.
Doar daca se raporteaza de cineva si adminii ii dau dreptate, atunci pot sa si stearga (ca pe orice postare ne-admisa de regulament).