| BuLaNNNeL a întrebat:

Ce ti-e viata? Ce timpuri traim? Traim o ruleta ruseasca. Vreau sa spun ca mi-am pierdut prieteni, copii de 18-19 ani rapusi de temuta boala nici macar nu vreau sa-i scriu numele C....R, tovarasi cu, care am rupt din aceeasi paine si poate am mancat si din aceeasi farfurie. Mi-am pierdut un vecin care din cauza nenorocitei asteia de boli in 6 luni nu se mai misca din pat si daca tusea isi rupea coastele. Astazi am mai aflat o veste, un munte de om, un urs de om `tinea fara voia` lui de vreo 3 ani aceasta boala, dar de abia acum si-a facut de cap stagiul 4 si ultimul daca nu ma insel familia lui e terminata a mea la fel suntem prieteni de familie, incerc sa-i ajut cu vorbe bune, sa-i calmez in zadar. Eu cred despre boala asta ca e `construita` in laboratoare de niste minti criminale, de `adevarata conducere a lumii` pentru ca deja suntem prea multi cel putin din spusele lor. Eu fac sport, practic culturism un sport care implica o alimentatie bazata pe produs animal, proteina animala si din cate stiu eu proteina animala reprezinta factorul numarul 1 in instalarea acestei boli. Cam ce sanse am ca intr-o zi sa aflu si eu la randul meu aceasta veste? Cam ce sanse am sa fiu ferit de aceasta boala, ca totusi fac miscare, transpir, imi duc organismul, tesutul muscular in pragul unor limite? Imi tot vin in cap ganduri, vorbe care-mi spun ca poate o sa patesc si eu la fel sau poate deja se instaleaza, imi tot vine in cap denumirea acestei boli cum sa scap de gandurile astea? Sunt o fire puternica, dar cel putin acum pe moment doar vorbeste astea imi trec in cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu toate tipurile de cancer se observa din analize simple de labortor, ideea e ca atunci cand ceva e in neinregula cu tine sa mergi la medic, ti se intampla sa ametesti des, sau te doare ceva, slabesti fara motiv sau orice altceva care pare mai serios si persista pentru cateva saptamani necesita consult medical si investigatii amanuntite, in rest, analize cel putin o data pe an pentru orice altceva.

Ce auzeai tu mai demult era pentru ca nu se cunosteau asa multe despre boala asta si adevarul e ca nici nu era asa de des intalnita. Si nici nu era atat de mediatizata, mai demult ce se intampla in spital ramanea in spital, nu dadea media pe toate posturile cata lume moare de nu stiu ce, erau alte vremuri, la tv se dadea cu totul altceva fata de ce apare acum. Din diferite motive acum apare mai des, dar cum am zis si ma repet, daca mergi la medic cand ai o problema de sanatate si iti faci din cand in cand cate o analize chiar si sa apara un cancer se poate trata, daca e descoperit la timp.

Cat despre autosugestie, da, functioneaza, dar functioneaza la fel de bine si actiunea de a te gandi la cu totul altceva atunci cand iti vin ganduri "ca te imbolnavesti" in cap, pur si simplu alunga gadurile alea.

Gandurile modeleaza intr-o mare masura realitatea. Daca tu te gandesti mereu ca o sa te imbolnavesti si ca o sa patesti ceva, pot sa-ti garantez aproape cu certitudine ca asta o sa se intample. Daca tu gandesti pozitiv, daca nu te gandesti mereu ca te imbolnavesti iar atunci cand ai o problema de sanatate o duci pe picioare optimist, nici nu te imbolnavesti asa des si si atunci cand o faci, treci mai repede peste boala. Si eu am avut prieteni si rude care au murit de cancer sau alte boli, vad zilnic persoane care sufera, vad aproape zilnic persoane care mor din diferite motive, mi se intampla sa vorbesc azi cu un pacient si maine sa aflu ca in acea noapte a decedat, dar eu pana in ziua de azi am fost in spital doar ca student/practicant/voluntar. Poate sunt norocos, eu zic ca si faptul ca sunt o persoana foarte pozitiva si optimista ma ajuta mult. Poti sa tragi singur niste concluzii.

PS: Un Dr. Conferentiar care preda la anul meu de studiu anul trecut spunea ca persoanele care descopera ca au cancer automat se intristeaza si prin asta isi inrautatesc si mai tare starea. Daca toata lumea, atunci cand afla ca au cancer, ar zice: "Ce bine, cu ocazia asta pot sa imi demonstrez cat de puternic sunt si cum o sa trec peste asta, o sa am si o poveste super despre cum am batut eu cancerul" (cu optimismul aferent) mult mai multa lumea ar avea rezultate mult mai bune.

Sanatate!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa inteleg ca ti e frica de cancer... presupun ca despre asta e vorba... si totusi iti sacrifici sanatatea bagand atat carne in tine doar sa arati musculos?

| BuLaNNNeL explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de a arata musculos, sportul asta m-a adus in `standarde normale` m-a facut sa arat si eu am om, eram un copil firav si subponderal 16 ani 40 kg cand am inceput, aveam un sistem imunitar la pamant. Raceam pe fiecare luna chiar si de 2 ori pe luna, s-au bagat in mine tratamente, vitamine, antibiotice, injectii cu sutele. M-a ajutat si ma ajuta in continuare, acum pentru mine e ca un hobby imi place sa-mi `pierd timpul ` acolo, sa ma antrenez, ma face sa uit pe moment de toate lucrurile negative. Nu consum kilograme de carne zilnic, vreo 3-4kg pe saptamana.

| suntserios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Exista suficiente sporturi pe lumea asta. Personal 4kg de carne pe saptamana mi se par extrem de mult, mai ales la cat de nenaturala este carnea care se gaseste in comert

| BuLaNNNeL explică (pentru suntserios):

Cele 4kg nu sunt batute in cuie, pot depasi sau pot chiar sa nu consum de loc sau sub 2kg, iar prin proteina animala, produse de origina animala nu m-am referit doar la carne. Sporturi sunt destule, dar nu prea vad altul care sa ma fii ajutat pe mine (sau cel putin nu cunosc eu).

| ALGator a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Apropo de sistem imunitar. Din cîte am citit, e necesar un număr de îmbolnăviri in tinerețe ca sa intrunesti o cota acceptabilă a imunității undeva după 18 ani.
Așa că eu nu cred că vitaminele te-au ajutat să devii rezistent, ci trecerea anilor.
Toate cele bune!

| BuLaNNNeL explică (pentru ALGator):

Tocmai asta am spus si eu, s-au bagat in mine atat vitamine cat si tratamente si injectabile de tot soiul si tot un prapadit rahitic eram. Acum parca mi-e dor de o raceala nu as vrea sa exagerez dar ultima raceala sau imbolnavire de orice tip a fost anul trecut happy.

| ALGator a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cred ca ai avut in general si un mare avantaj din exercitiile fizice pe care le faci.
Inainte se punea mult accentul pe ce grupe de muschi activezi prin exercitii etc. Acum, pentru omul obisnuit (care nu practica un sport) batalia e sa faci acolo periodic ceva care sa incarce fizic corpul si sa faca sa creasca pulsul pe moment. Nici nu conteaza cum, ca alergi, ridici greutati, urci si cobori. Dar e un lux, pentru ca nu intotdeauna ai timp zilnic pentru asta - ne ia din timpul de stat pe net :-) sau de privit la Antene si altele la fel.

| anonimg a răspuns:

Daca culturismul te obliga la consumul carnii, atunci renunta la acest sport. Noi nu tebuie sa ne vindem sanatatea pe frumusete.
Si da, in afara de tutun, carnea si produsele animale(lapte, branza, oua) stau la baza cancerului. Toti oamenii se nasc cu celule canceroase. Aceste celule se dezvolta in functie de regiumul alimentar (dar si de intreg stilul de viata).
Daca cineva are o astfel de boala, ea poate fi tinuta sub control cu regim vegetarian (nu neaparat vegan). Ba inca eu cred ca boala poate da inapoi.
Cine stie sa o gateasca, mancarea vegetariana nu este doar sanatoasa, ci si mai gustoasa decat bucataria romaneasca.
Dar cine nu stie sa o faca, e vai de stomacul celui care o consuma.
Recomand prietenului tau (si tie) un sejur aici: https://herghelia.org/

| CuriousStuff a răspuns:

Cred ca te referi la cancer, daca lasi la o parte teoria conspiratiei o sa vezi ca aceasta boala are etiologie in general necunoscuta... Regimul alimentar nu are un efect atat de negativ, da, resptrezinta un mic factor de risc, dar riscul de a face cancer asociat doar acestui factor de risc e minor, cancerul in general se face din alte motive, cel mai important e sa mergi la coantroale medicale odata la 6 luni-1 an, un cancer descoperit in faza incipienta poate fi tratat relativ usor si sansele de vindecare sunt cele mai mari, daca tu nu stii cum arata un doctor pentru ca nu ai fost in viata ta intr-un cabinet medical, poti sa duci un cancer pe picioare cativa ani buni, iar mai apoi sa ajungi la medic cand chiar nu mai poti, dar atunci nici medicul nu mai poate sa faca nimic.
Control medical, alimentatie sanatoase, evitarea factorilor de risc precum fumatul, poluarea (pe cat posibil), stressul, infectia cu diferite virusuri precum cele care provoaca hepatita. In rest, nu prea ai cum sa te feresti de cancer. Cancerul e in noi si a fost mereu, doar ca sistemul nostru imunitar lupta zilnic cu el si in invinge, daca nu ai o boala care sa-ti distruga sistemul imunitar si eviti factorii de risc de mai sus nu o sa faci cancer. Cat despre gandiri sa stii ca chiar gandurile astea pot sa te imbolnaveasca, daca iti faci prea multe griji si te gandesti doar la asta, pentru "tratamentul" gandurilor un psiholog sau psihiatru ti-ar fi de folos.
Sanatate!

| BuLaNNNeL explică (pentru CuriousStuff):

Da, poate am cam dat-o in conspiratii, dar tin minte cand eram mic si vedeam la stiri cand cineva murea de boala asta si lucrul acesta se intampla prin State. sau habar-n-am oricum nu la noi in tara, acum se vorbeste de ea cum se vorbeste de raceala. Nu-mi prea vine a crede ca nu s-a gasit inca un tratament care sa raspunda 100% si sa invinga boala, avem tehnologie de nivel inalt, minti luminate (parerea mea). Prin simple analize de sange se poate depista sau trebuie un control din cap pana-n picioare? Nu fumez, nu consum alcool, nu consum sucuri, apa minerala etc. Faza cu gandirea, hm. m-ar putea ajuta Autosugestia? ai auzit de ea? functioneaza? Multumesc pentru raspuns.

| CuriousStuff a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu toate tipurile de cancer se observa din analize simple de labortor, ideea e ca atunci cand ceva e in neinregula cu tine sa mergi la medic, ti se intampla sa ametesti des, sau te doare ceva, slabesti fara motiv sau orice altceva care pare mai serios si persista pentru cateva saptamani necesita consult medical si investigatii amanuntite, in rest, analize cel putin o data pe an pentru orice altceva.

Ce auzeai tu mai demult era pentru ca nu se cunosteau asa multe despre boala asta si adevarul e ca nici nu era asa de des intalnita. Si nici nu era atat de mediatizata, mai demult ce se intampla in spital ramanea in spital, nu dadea media pe toate posturile cata lume moare de nu stiu ce, erau alte vremuri, la tv se dadea cu totul altceva fata de ce apare acum. Din diferite motive acum apare mai des, dar cum am zis si ma repet, daca mergi la medic cand ai o problema de sanatate si iti faci din cand in cand cate o analize chiar si sa apara un cancer se poate trata, daca e descoperit la timp.

Cat despre autosugestie, da, functioneaza, dar functioneaza la fel de bine si actiunea de a te gandi la cu totul altceva atunci cand iti vin ganduri "ca te imbolnavesti" in cap, pur si simplu alunga gadurile alea.

Gandurile modeleaza intr-o mare masura realitatea. Daca tu te gandesti mereu ca o sa te imbolnavesti si ca o sa patesti ceva, pot sa-ti garantez aproape cu certitudine ca asta o sa se intample. Daca tu gandesti pozitiv, daca nu te gandesti mereu ca te imbolnavesti iar atunci cand ai o problema de sanatate o duci pe picioare optimist, nici nu te imbolnavesti asa des si si atunci cand o faci, treci mai repede peste boala. Si eu am avut prieteni si rude care au murit de cancer sau alte boli, vad zilnic persoane care sufera, vad aproape zilnic persoane care mor din diferite motive, mi se intampla sa vorbesc azi cu un pacient si maine sa aflu ca in acea noapte a decedat, dar eu pana in ziua de azi am fost in spital doar ca student/practicant/voluntar. Poate sunt norocos, eu zic ca si faptul ca sunt o persoana foarte pozitiva si optimista ma ajuta mult. Poti sa tragi singur niste concluzii.

PS: Un Dr. Conferentiar care preda la anul meu de studiu anul trecut spunea ca persoanele care descopera ca au cancer automat se intristeaza si prin asta isi inrautatesc si mai tare starea. Daca toata lumea, atunci cand afla ca au cancer, ar zice: "Ce bine, cu ocazia asta pot sa imi demonstrez cat de puternic sunt si cum o sa trec peste asta, o sa am si o poveste super despre cum am batut eu cancerul" (cu optimismul aferent) mult mai multa lumea ar avea rezultate mult mai bune.

Sanatate!