| anonim_4396 a întrebat:

Ce tipuri de contraceptive cunoasteti? Ce luati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Christyne a răspuns:

Eu una iau Marvelon 28 pentru ca asta mi-a recomandat doctorul de la Planificare Familiala. Faza cu reactiile...nu sunt reactii adverse atat de "nenorocite" decat cea legata de inima dar care se instaleaza la femeile care au ani de zile de cand le iau.Eu consider ca daca incepi sa iei anticonceptionale de la 18 ani nu ajungi la riscul de a te imbolnavii de inima.Si in plus reactia aceasta se face la femeile peste 28 de ani(posibil). Nu e neaparat sa te imbolnavesti.

7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Am depasit aceasta faza, acum suntem liberi in... gandire. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu folosesc asa ceva.

| psiholoaga a răspuns:

Prezervativeee (masculine, feminine), anticonceptionale (orale sau injectabile), sterilet, diafragma, buretei sau foite cu spermicide, metoda calendarului sau coitus interruptus (pe care nu le-as baga la contraceptive, totusi, le enumar, ca sunt pe lista oficiala, la metode cu risc ridicat). Eu folosesc prezervative, mi se pare ca ofera cea mai buna protectie, cu cele mai mici riscuri. Nu au nimic hormonal (sunt anti medicamente) si sunt responsabilitatea ambilor (sau tuturor) parteneri(lor). Sunt relativ ieftine si cu distributie larga, fata de alte mijloace pentru care ai nevoie de reteta sau care nici macar nu se gasesc in ro (prezervativele feminine, de exemplu).

| rozalia25 a răspuns:

As incepe cu abstinenta. E cel mai sigur! Si nu are reactii adverse nici efecte secundare. Poate doar conservarea deminitatii, in multe dintre cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Contraceptivele orale sunt de trei feluri: momnofazice, bifazice, trifazice. În urma dozărilor hormonale se dau aceste contraceptive, nu după ureche.
Pe primul loc este prezervativul, care are dublă protecție: antisarcină și antiboli, protecția oferită este de 99%.
Niciun contraceptiv nu oferă protecție 100%.
Celelalte contraceptive au o eficacitate sub 98%.
Pilulele orale (și cea de urgență), steriletul, inelul vaginal, plasturele, diafragma (dar este o metodă care nu se mai pune în aplicare în prezent), contraceptivele locale externe: spermicidele care sunt sub formă de ovule, spray, gel, tablete spumoase; sterilizarea chirurgicală (ligaturarea trompelor), coit întrerupt, etc.
Ce iau? Nu iau pilule, nu sunt adepta lor. Au foarte multe reacții adverse. Secret!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le cunosc destul de bine mai ales ca la 20 de ani era sa mor din cauza unor contraceptive(mai pui ca erau prescrise de medic in urma unor analize de sange)si de atunci imi este total interzis folosirea lor, cu toate ca am folosit in ultimii 5 ani de 3 ori pastila de a doua zi.psihologul si medicul de la planning mi-au recomandat inca de acum 10 ani ligatura de trompe dar mi-a fost foarte greu sa ma decid, drept dovada ca nici acum nu am facut-o.

| queencrystal a răspuns:

Eu iau RIGEVIDON si nu au avut nici un efect secundar pana acum si iau d evreo 5 luniwinking