| MorenytaShuttUp a întrebat:

Cate metode contraceptive cunoasteti?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Soseta

| Kaℓi a răspuns:

Aspirina.

| RAY a răspuns:

Perzevativul nu e ceva nou, anticeptionalele as spune eu ca e ceva nou dar ele nu protejeaza impotriva bts, sunt niste injecti care timp de 3 luni opresc ciclul menstrual dar pot avea efecte hormonale, calendarul sa stii cand esti la ovulatie dar cum sti ca esti la ovulatie? http://www.reginamaria.ro/......-cmsid-403

| corbulalbrosu a răspuns:

Metodele de protectie pot fi de moment cu actiune de scurta durata printre acestea fiind prezervativul si ovulele si cremele spermigene Pharmatex si ContraceptM care folosite corect asigura un grad de protectie asemanator cu cel oferit de prezervativ de circa 94-96%. Metodele de protectie de lunga durata sunt cele pe baza de hormoni; partilele anticonceptionale, inelul intravaginal, plasturii, implanturile subcutanate de foarte lunga durata (1-3 ani) care asigura un grad de protectie de peste 99% sau steriletul intrauterin care are o garantie de 5-8 ani si se considera ca este metoda cea mai sigura. Bineinteles printre metodele de protectie se numara si cele folosite de cand exista omenirea, coitul intrerupt, metoda calendarului dar foarte putin sigure si cea mai sigura metoda existenta; abstinenta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Un material foarte util si scris pe intelesul tuturor. http://www.helpnet.ro/metode-contraceptive.html

| SergiuBoss11 a răspuns:

Prezervative
anticonceptionale
calendar
sterilet
retragere