| zamfira a întrebat:

Ce tratamente naturiste cunoasteti pentru imbunatatirea auzului (a nervului auditiv)? Multumesc. As aprecia sa nu imi raspundeti cu "nu stiu, mergi la medic", "nu stiu, cauta pe google".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Potrivit unui studiu realizat de catre cercetatorii de la Universitatea Oregon, riscul pierderii

auzului ar putea fi diminuat printr-o terapie genetica.

John Brigande, coordonatorul studiului sustine ca celulele ciliate, cele raspunzatoare pentru conversia semnalelor auditive in impulsuri electrice, pot fi stimulate prin transferul intrauterin al genei „Atoh 1". Gena poate fi introdusa in urechea fetusilor, celule generate in acest mod fiind perfect functionabile si avand capacitatea de a reduce considerabil riscul pierderii auzului la maturitate.
Alte studii de acest tip au incercat sa explice mecanismul prin care acest surplus de celule ar putea fi functionabil, insa discutiile nu au putut duce la elaborarea unei teorii valabile. Descoperirile specialistilor de la Oregon ar putea reprezenta o baza importanta pentru dezvoltarea unei noi terapii in imbunatatirea auzului.
sursa: musetel.ro

Psihoyounger

| rozalia25 a răspuns:

Ginko biloba am auzit ca ajuta si in astfel de cazuri.