| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratamente naturiste recomandati pentru ipohondrie? La psiholog am fost nu m-a ajutat, la psihiatru consider ca nu este cazul, am fost de cateva ori dar nu am luat tratamentul din motive evidente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum se manifestă ipohondria? Povestește, că te ajut eu.

| Floridori a răspuns:

Deoarece nu iti plac detaliile, voi incerca sa fiu cat mai succinta si mai clara.

Ipohondria nu are un tratament psihiatric specific, dar se poate ameliora cu anumite tipuri de medicamente.

Nu exista tratament naturist pentru nicio tulburare psihica, deci nici pentru ipohondrie.Natura nu are puterea de a regla un dezechilibru chimic la nivelul creierului.

Deoarece este o tulburare psihica destul de dificila si complexa, poate ar fi trebuit sa iei medicatia recomandata de psihiatru din motive evidente.

Multa sanatate!

| Czechoslovakia a răspuns (pentru Floridori):

Nu consider ca este asa de dificila si complexa, cum ma tem ca am o problema de sanatate ma duc si ma testez si ma lasa problema asta.
e destul de costisitoare financiar sa o tii sub control, intrebam ceva naturist daca exista.
cat despre tratament, sa accepte altii de buna voie sa ajunga legume.

| Floridori a răspuns (pentru Czechoslovakia):

Mergi, te testezi, te convingi ca nu e nimic, dar apare altceva. Apoi mergi, te testezi si apare la un moment dat altceva si altceva...
Eu consider ipohondria ca fiind complexa si greu de ameliorat, dar poate ca e vorba si de perspectiva din care privim si cred ca o percepem in mod diferit.
Eu doar mi-am expus opinia in ceea ce priveste tratamentul si cunosc atat de multe persoane care iau tratament psihiatric si duc o viata normala...Desigur, medicatia in general poate avea efecte adverse, indiferent de tipul de medicamente, dar important este sa se gaseasca tratamentul adecvat pentru fiecare in parte.
Din minimele cunostinte pe care le am, afectiunile cronice nu au tratamente naturiste, cu atat mai putin tulburarile psihice, dar poate ca sunt eu prea sensibila si subiectiva in ceea ce priveste aceasta tema a psihiatriei.

| Czechoslovakia a răspuns (pentru Floridori):

De fapt o perioada buna de timp cam 3-4 ani am stat complet linistit si nu mi-am facut in mod special vreo grija, a aparut recent teama de hiv pentru care vreau sa merg sa ma testez, daca e negativ o sa stau o perioada destul de buna linistit pana apare altceva.
subiectul antidepresivelor este unul lung si laborios pentru a intra in argumente pro/contra, sunt inutile parerea mea. Poti trata bolile psihice prin alte metode: sport, relaxare, etc etc.
Sanatate

| dinaprilie a răspuns:

Daca esti de acord cu sintagma "pacaleste/ti boala" poti sa incerci, adiacent si daca esti de acord si cu faptul ca oricum ai gura plina de kk dar mai iei o lingurita de miere sa alunece. Ca sa "scoti" aceasta "boala" trebuie sa bagi altceva inloc, daca vrei. Ti/as recomanda niste plante, sa le "inhalezi". Succes!

| cristi202 a răspuns (pentru dinaprilie):

Indemni la "iarba"?!? happy

| dinaprilie a răspuns (pentru cristi202):

Indemn la indulcirea traiului daca asta isi doreste prin mijloace pe care ni le ofera planeta asta pe care stam.

| cristi202 a răspuns (pentru dinaprilie):

Daaa, e tratament "naturist", e adevarat. Dar, efectele pe termen lung, la ele te-ai gindit? Si cand va vrea sa renunte la "tratament", ce face pentru ca isi va mai adauga si altele pe cap (sau mai bine zis in cap)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi din nou la psihiatru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiul de sunătoare te poate ajuta și alimente bogate în seleniu, sau magne B6, zinc și seleniu, magne B6 sunt chiar necesare și pot ajuta dacă e pe fondul unui deficit de minerale /vitamine, ipohondria ta este în cadrul anxietății /depresiei, sau a unui episod anxios/depresiv, ceaiul de sunătoare te poate ajuta în ambele cazuri, și are și efect sedativ. Cam după 2 - 3 săptămâni ar trebui sa simți o schimbare. Evita sucurile acidule, mancarea procesata, fast food și consuma mai multe fructe și legume. În timpul asta fa exerciții fizice acasă în fiecare zi, aproape pana la epuizare fizica, sau aleargă într-un parc, sau unde nu sunt multe persoane și e un drum corespunzător pentru jogging.
Dacă nu este tratata bine se poate ajunge la anxietate, tulburare anxioasa ( cronica) dar asta etapa viitoare, sau la un stres major, sic emoțional, creierul tău deja este vulnerabil, și predispus anxietății.

Răspuns utilizator avertizat