| UmbraDeVulpe a întrebat:

Ce trebuie sa faci cand ai mancarime la cap din cauza matretii si e mancarime puternica si care oricat te-ai scarpina nu trece? Ca vad ca sampoanele nu prea ajuta ca sa scapi de mancarimea aia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce trebuie sa faci? pai sa mergi la medicul dermatolog de exemplu pentru ca nu este o simpla matreata care trece cu sampon din comert, bine daca nu este ales samponul potrivit nu trece nici cu sampoane dedicate!
Daca mergi la dermatolog vei primi niste sampoane speciale si posibil si alte solutii in functie de ce ai acolo!

| dullcat a răspuns:

Am mai avut aceasta discutie, nu-i asa? Ti-am sugerat otetul de mere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te tunzi scurt. Speli mai des. Si mai incerci niste sampoane cum trebuie. Am avut si eu problma asta cindva. Alea cu ichtiol fac toti banii. https://comenzi.farmaciatei.ro/......ta-p362771

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa te speli cu un sampon tratament.
Spalat corect adica tii spuma formata 3-5minute pe scalp si clatesti f bine dupa.
NU freci de nebun cu unghiile in stil agresiv ca nu ajuta.
Repeti operatiunea daca e nevoie de a doua samponare in caz ca ai scalpul f gras.
Scarpinatu nu are cum sa ajute laughing
Recomand Dercos- Vichy sau Kelual de la firma Ducray, le gasesti in farmacii sau online.

Răspuns utilizator avertizat
| alina2k18 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Stiu cum e, tocmai de aceea ti-am zis ca iti trebuie sampon tratament.
Eu cand am dermatita seboreica activa innebunesc, ma scarpin si imi cad cojile si curge sange laughing si urmeaza gen rana.
Am tratat cu Vichy si Kelual in toamna si de 3 luni ma mentin ok cu Gerovital antimatreata, 18 lei-400ml
Cand simt ca e posibil sa recidiveze/reactiveze ->> se ingrasa scalpul la 1 zi dupa spalare si incep mancarimile bag 2-3 sapt de Kelual sau Dercos.
Asta functioneaza pentru mine.