| Nătărău a întrebat:

Laptele matern conține morfină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cantitatile secretate de organism sunt infime. Ca sa fie dozabila, mama ar trebui sa primeasca din exterior morfina. Deci in cazul in care ea nu primeste, laptele nu contine. Morfina in antitate mare provoaca stop respirator, iti dai seama ca pentru un sugar ar fi letala.

| romeo78 a răspuns:

Doar dacă mama se droghează și folosește printre altele și morfina!
Altfel, nu conține așa ceva!

| Nătărău explică (pentru romeo78):

Ești sigur? :-)

| Catrice a răspuns (pentru Nătărău):

Te-au drogat ai tai de mic. Sa nu mai spui la nimeni happy

| Nătărău explică (pentru Catrice):

Care e problema ta de_fapt?

| Catrice a răspuns (pentru Nătărău):

De fapt nu am nici o problema. De ce întrebi, ție ți se pare?
Oh, stai, ar fi una. Corpul uman în produce morfina. Dacă aceasta nu e administrata, nu are cum sa fie prezenta în lapte.

| Nătărău explică (pentru Catrice):

De ce ai trimis acel comentariu? Nu ești pleznită cum trebuie sau ce?

| Catrice a răspuns (pentru Nătărău):

Nu sunt pe pastile. Îți recomand să te lași.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde. Dacă viitoarea mamă are probleme de sănătate și i s-a administrat morfină, inainte cu cateva luni de a naște, ori imediat după ce a născut, abia atunci se poate zice că morfina se elimină prin laptele matern. Altfel, nu.
http://i.postimg.cc/8cP91VQn/8.jpg

| Nătărău explică (pentru floresdemayo):

Se poate afirma că laptele de la toate mamele care nasc în circuitul spitalicesc conține o anumită doză de morfină?

| Nătărău explică:

InYourMind - încă o împiedicată ignorată.