| p0wer a întrebat:

Ce vitamine stiti pentru intarirea articulatiilor, ligamentelor, cartilajelor? ( am un ligament slabit la umar, fac rugby, am inceput recuperarea de ceva timp in sala de forta si as vrea sa iau ceva vitamine sa pot sa`mi refac cat de cat umarul, pentru ca in cateva luni incep campionatul )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| string a răspuns:

Vitamina C este esentiala in producerea colagenului care este parte din cartilajul normal.
Dozajul? Ei... aici sunt multe discutii. alopatia recomanda niste doze care nu se sustin "darwinian". Mamiferele al caror organism inca produce vitamina C au alte "recomandari" de la mama natura. De exemplu la capre doza folosita la studiile in vitro legate de influenta vitaminei C asupra cartilagiilor este de 100 μg/ml. O maimuta la zoo are nevoie de 5 grame de vit C pe zi. Daca ar fi sa echivalezi cantitatea de vitamina C de la un iepure cu cea a unui adult de 70 de kg, ajungi la cifre de cca 10-15 gr vitamina C / zi. Si asta cand este sanatos; daca se imbolnaveste, cantitatea de vitamina C produsa de organism se cvadrupleaza.
Este adevarat ca la aceste animale nu exista boli legate de degenerarea cartilagiilor. happy
In ciuda evidentelor, medicina alopata recomanda ccz 100 mg pe zi de vit C. Rezultatele? TE descompui mai incet big grin
Experienta personala: recunosc ca am preferat studiile, experienta si tratamentele recomandate de Linus Pauling (nenea cu 2 premii Nobel). El lua 18 grame de vitamina C pe zi; a trait pana la 92 de ani happy

| ☺Þĺ†ĺ©†☺ a răspuns:

Pai uite pentru intarirea articulatilor este animal flex uite aici un site si sper sa iti fie de ajutor...http://www.bestnutrition.ro/......ex_115.htm >:D