| p0wer a întrebat:

De mai bine de jumatate de an am avut o contuzie la umarul drept, tot am mai avut dureri dupa meciuri de rugby, dar nu mi se intampla mereu sa ma doara, pana astazi cand mi-a sarit umarul. Cam cat timp trebuie sa iau pauza? Pot intra in sala de forta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un medic de medicina sportiva sau ortoped urgent. Cu cat iti va imobiliza mai repede umarul cu atat pauza va fi mai scurta. Nu poti face forta deocamdata, medicul iti va spune cate saptamani trebuie sa stai imobilizat si apoi iti va face un program de recuperare progresiva.

2 răspunsuri:
| LoryM22 a răspuns:

Iti recomand s ate duci neaparat la doctor daca mai vrei sa practici rugby, daca esti din bucuresti iti pot recomanda un dr. bun daca vrei. Sanatate
!

| p0wer explică:

Am fost si mi-am facut o radiografie, mi-a spus ca am o contuzie, si sa nu fortez un timp umaru.(sa ma dau cu diclofenac )