| Eliene a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
Cum scap de dependenta de ciocolata? Stiu ca suna ciudat, dar daca papilele mele gustative nu simt zilnic farama de zahar, nu sunt eu. Devin agitata, stresata si nu ma potolesc pana nu mananc o tableta de ciocolata.
Am avut probleme si mai grave. Cand eram mica, la 7 ani aveam dintii cariati de la prea mult zahar si nici eu nu stiu cum, la un moment dat, am reusit sa imi potolesc "nevoia" nebuna de ciocolata.
Acum sunt in clasa a 8-a si de fiecare data cand ajung acasa, dupa scoala, mananc o portie de cereale (Olla cu ciocolata) cu lapte si chiar daca imi iau 500 si ceva de calorii din "pranzul" asta, nu imi ajunge, dar acum cativa ani primeam zilnic la scoala un baton de Snickers si dupa aia, cand ajungeam acasa, iar voiam ceva dulce.
Uneori mama facea placintE cu crema de Finetti si nu ma opream din mancat decat dupa ce ma durea stomacul, asa ca mama a renuntat la facut placinte. Am incercat sa ma pacalesc beand zilnic doua cani de lapte cu Brumi si miere. Nu mi-e de ajuns. Cand mi se face pofta si nu am altceva dulce la indemana, mananc linguri intregi de Brumi. Uneori mama imi cumpara glucoza, dar glucoza sfarseste ramanand luni de zile pe masa din bucatarie, pana cand se arunca.
Ce pot sa fac?
Mentionez ca nu am probleme cu greutatea. Am 50 de kilograme la 1.64 m si fac saptamanal aproximativ 3 ore de dans, ma plimb cu bicicleta, merg pe jos...
Mi-e frica, dupa cum mi-a spus multa lume, sa nu fac diabet. Atunci cred ca nu as fi in stare de nimic, avand in vedere ca ar trebui sa renunt la zahar...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Iti pot da un raspuns similar cu experienta mea si cu starile prin care trec si stiu cum este nevoia de ciocolata pentru ca si eu mancam patru ciocolati pe zi happy asa just de fun si de pofta, cand ma enervam aveam nevoie foarte repede de ceva dulce si cat mai dulce, si in prezent mananc ceva dulce chiar in fiecare zi, chiar si acum am rontait o felie de tort happy.
Problema cu dintii o faci daca te speli pe dinti des, dar problema cu ciocolata tine foarte mult de starea ta si cat de mult arzi caloriile. Mancand multa ciocolata daca faci sport, dupa bicicleta, dupa alea sincer chiar simti din nou nevoia de ceva dulce si totodata sa gusti ceva.
Cand eram mai mic faceam jogging si am observat ca de fiecare data dupa alergare imi trebuia ceva dulce, acum am meditatii in fiecare zi, alerg la munca, prin oras, etc si sincer nu ma intreba cum m-as fi descurcat fara zahar.
Fiecare are viciul lui, la unii cafele, la altii acesta sau oricare ar fi el. Cum am redus totusi consumul atunci cand totusi nu fac efort dar poate exista dorinta de a manca ciocolata, am trecut pe ceaiuri cu zahar diluat. Adica daca faci un ceai bun, aici tu sa-ti alegi aroma, si pui o lingura sau doua de zahar pe cana, e ca si cum vei simti ca ai luat ceva dulce + ca ceaiul poti sa-l bei in cantitati mai mari.
Incearca altfel s-a cam inlocuiesti sucul, deoarece presupun ca iei si suc, laptele cu cereale si incearca ceai, ceai cu gem, incearca da un baton de snikers cand nu faci efort. Daca faci efort incearca sa bei ceai inainte de a face si sa ai totusi un suc de fructe slab dupa ca sa nu mai simti nevoia de ciocolata.
Daca simti nevoia de ciocolata totodata sfatul meu este sa nu mananci decat napolitane cu crema de ciocolata. Diversifica! In loc de fulgi iaurt de fructe happy Cu fructe taiate in el happy Lucrurile diversificate te vor ajuta sa fii altfel si sa-ti doresti mai multe dulciuri.
Ai incredere si va fi bine.

| karsivan a răspuns:

Daca ti-e pofta de ciocolata.
Ai nevoie de magneziu.
Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe.
aca ti-e pofta de ceva dulce.
Ai nevoie de:
- crom pe care il gasesti in brocoli, struguri, branza, fasole boabe, pui, ficat de vitel
- carbon pe care il gasesti in fructe proaspete
- fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate, nuci, legume, fulgi
- tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat, spanac, cartofi, stafide
Din cate se vede ai nevoie de ceva analize medicale pentru a stabili exact ce ii lipseste organismului tau. Se pot face la medicul de familie si nu cred sa te coste decat o mica intepatura.
Lasa fricile si mergi cu mama la doctor sa faci analize iar probelele astea se vor rezolva usor.

| MishaIsMyHero a răspuns:

Incearca sa te abtii.Chiar daca iti e pofta atat de mult.Mananca altceva. Legume, fructe, cereale, dar fara ciocolata.
http://www.click.ro/......93025.html

| BogdanLuca a răspuns:

Diabetul nu se face daca mamanci dulciuri, e o prostie care tot mai multi o inghit!
Fa si tu un teste de glicemie dar dupa parerea mea mananci atata cat iti cere organizmul!
. Bafta!

| ManekiNeko a răspuns:

Mananca morcov crud atunci cand iti este pofta de ciocolata, si o sa vezi ca iti trece!

| mihaelaa4329 a răspuns:

Cea mai eficienta metoda din punctul meu de vedere e sa îți iei zaharul din surse sănătoase, adică cat mai multe fructe. Pe lângă faptul că ele conțin zahăr natural conțin o mulțime de alte chestii, cum ar fi vitamine și fibre, deci ai numai de câștigat. Și pe bune acum...cui nu ii plac fructele? Cumpără-le pe cele care îți plac tie cel mai mult și consumă câte ai chef.
Și dacă se întâmplă să mai simți nevoie și de dulciuri prelucrate, nu e nicio problema, mai băgăm și d-astea. Ideea e sa nu te abții prea tare, pentru că de obicei daca te abții nu o sa poți să reziști tentației și când o să mănânci ceva dulce o sa te simți vinovată și o sa ai impresia că ai stricat tot, și o sa mănânci și mai multe de stres. Ideea e sa mănânci cu măsură și să nu încerci să tai toate dulciurile din alimentația ta, doar sa o reduci pe cât posibil. De asemenea poți să îndulcești anumite mâncăruri (orez cu lapte, ceai, smoothie, clătite, prăjituri etc) cu miere in loc de zahar. Este la fel de dulce și este o alternativa mult mai sănătoasa. Multa bafta