| anonim_4396 a întrebat:

Cei care ati facut operatia de apendicita si v'a facut anestezie din aia in coloana, doare injectia?:-s as vrea mai multe detalii daca se poate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu se manca nimic cu 24 ore inainte de orice operatie in cavitatea abdominala si atunci ti se poate face anestezie totala.
Rahinestezia (injectia in coloana de care spui tu) are dezavantaje destul de mari, printre care si riscul de un accident, sa ramai paralizat, care nu-i deloc de ignorat. Si dupa anestezie o sa ai senzatii de greata, veritj, etc. dar aceste senzatii pot fi cauzate si de interventia (operatia) propriu-zisa. Oricum, aceste senzatii poti sa le ai si la anestezia generala. thinking

Stefan
| Stefan a răspuns:

Operatia de apendicita se face mai rar sub anestezie generala. Se poate face cu anestezie locala. dar cel mai frecvent se face cu rahianestezie, vei fi amortit de la jumatate in jos si vei fi tot timpul constient, fara sa simti nimic si fara sa vezi nimic.

| yellowalien a răspuns:

Da, cam doare cand te anesteziaza, dar termina repede si dupa 2-3 minute nu mai simti nimic. Ai grija sa nu te misti cand iti face injectia aceea, pentru ca altfel trebuie sa repete... mie mi-au bagat acul ala de 2 ori, pentru ca n-am avut de lucru si am tresarithee hee.
Oricum, sa stii ca e mult mai bine sa te opereze de apendicita cu rahianestezie, pentru ca anestezia generala e mult mai aiurea; trece mai greu efectul, trebuie sa mai stai si pe la reanimare, dupa ce iti revii iti e rau si din cate am inteles implica mai multe riscuri...

| anduta160 a răspuns:

Salut.Eu stiu ca mi-a pus un fluturas in mana si acolo mi-a pus substanta aia care ma anesteziatbig grin.Tot ce tin minte este fata doctorului dar nu m-a durut pur si simplu nu mai simti nimic, asa ca nu iti fa griji nu te va durea:*. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut? Eu sunt adelina din vaslui si am facut de 9 ani am facut operatia apetincita si te duce la mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu doaretongue