| Jouliete a întrebat:

Cei care au probleme cu pielea, ce folosiți de obicei in rutina voastra zilnică, de la dieta, poduse folosite etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ulei de nuca de cocos!
Imediat dupa dus, cand pielea este curata si poriid eschisi, aplic uleiul de cocos si masez usor. in 10 minute a intrat tot in piele si lasa o piele frumoasa, catifelata si placut mirositoare, totodata hranind pielea.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca te referi la acnee, ar trebui sa folosesti ceea ce iti spune dermatologul. Eu asta folosesc si imi face bine.

| Eireann a răspuns:

"Probleme cu pielea" sunt multe dar cateva sfaturi generale: crema de soare neaparat cand petreci timp afara - vara, iarna, cand e innorat.
Investeste in fete de perna din matase, satin sau fibre de bambus si schimba-le des, macar o data la 2 zile.
Clensing, exfoliat, peeling si alte manevre se fac seara. Dimineata eu nu folosesc decat apa calda, foarte rar folosesc gel de fata daca simt pielea incarnate dar nu am mai patit de mult.

| haileewatson a răspuns:

"Problemele cu pielea" pot fi de multe feluri si se trateaza diferit. In general, o dieta echilibrata si un stil de viata sanatos, impreuna cu produse adecvate pielii tale sunt solutia. Daca ai rozacee spre exemplu, e important sa folosesti un cleanser cum e cel de la Avene pentru piele sensibila (cel roz), si apa micelara Bioderma pentru piele sensibila. Pasul urmatorul dupa curatare ar fi sa te dai cu apa thermala (nu lotiunea tonica), tamponezi cu o discheta demachianta, urmata de crema hidratanta cu SPF pe timpul zilei si fara spf noaptea. E important sa eviti poluarea, alcoolul, alimentele picante deoarece pot declansa roseata, la fel si lenjeria de pat/prosoapele murdare.

| clau145 a răspuns:

Cred că indicat ar fi să consulți un medic dermatolog pentru a alege ce este mai bine pentru pielea ta. Fiecare persoană ar un anumit tip de piele. De exemplu dacă eu folosesc un produs care mă ajută să scap de acnee, asta nu înseamnă că și pe tine te va ajuta acel produs și că își va face efectul. Un medic dermatolog te poate ajuta cel mai bine! Sper că ți-am putut fi de ajutor! Seară plăcută!?