| miha90z a întrebat:

Pentru fetele cu imperfectiuni ale tenului: care este rutina voastra zilnica atunci cand vine vorba de ingrijirea tenului? ce produse folositi, care este ordinea in care le folositi.etc.

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Pai, incepi cu curatarea/demachiarea tenului [ chiar daca nu te-ai machiat.], pentru asta iti recomand : Herbosophy [20 lei,farmacie.], cleansing milk. Care nu doar curata tenul, ci ti si`l tonifiaza si hidrateaza. Il folosesc si eu. Al doilea pas ar fi sa-l tonifici cu o lotiune tonica [ ti-as recomanda de la Bioten aici, dar demachiantul dat de mine ti-l si tonifica, hidrateaza, dar ai putea sa-l tonifici si cu o lotiune tonica]. La sfarsit, recomand o crema usoara, care sa fie pe baza de galbenele, musatel, castravete si arbore de ceai.[ Sunt la avon, apropo, arborele de ceai calmeaza cosurile.].

Sper cate-am ajutat.

Ca tenul sa se pastreze curat si proaspat, este bine sa-l resfeti cu o masca pentru fata. Gasesti destule pe net, depinde si de tenul pe care-l ai. Recomand aici masca cu argila, este cea mai buna.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trebuie sa iei 350gr. de miere,150gr. aloee ,150gr.lamaie.Aloea si lamaia le treci prin masina de tocat carne.Intrun borcan cu capac filetat amesteci toate ingredientele si mesteci zilnic timp de 10 zile.Dupa aceia seara inainte de culcare dai pe fata si asteptei sa se usuce .Dimineata te speli pe fata numai cu apa rece si sapun.Bafta!

| Andarock a răspuns:

Putine dintre noi se pot lauda cu un ten impecabil, lasat de la natura sau…Dumnezeu. Cele mai multe dintre noi ne plângem: de ce avem tenul gras când era mai bine uscat, de ce-l avem uscat, când mai bine îl aveam normal…. Suntem exigente si poate de aceea suntem de multe ori nemultumite…

Putem însa avea un ten frumos, luminos si un chip proaspat daca stim exact ce tip de ten avem, ce sa-i oferim ca sa ne multumeasca la aruncarea unui ochi în oglinda: fie cosmetice scumpe, fine, cu caviar si praf de aur, fie obisnuitele ingrediente naturale din piata sau gradina proprie.

Un ritual corect al îngrijirii tenului, de la curatare si demachierea dimineata, dar mai ales seara, folosirea unei lotiuni tonice, a unei creme potrivite vârstei si tipului de ten sunt cheia obtinerii unui chip cu câtiva ani mai tânar decât vârsta din buletin.

Încarcarea cu machiaj ziua, cât mai negru, cât mai colorat, de la buze pâna la codita ochiului, mai lunga sau mai scurta, dupa gust, cu produse de o calitate indoielnica, ne da maturitatea pe care multe dintre noi si-o doresc la tinerete, dar nu ne mai da tineretea dupa care jinduim mai târziu.
Dar despre machiaj si cum e corect si indicat vom vorbi altadata…Pornisem de la ten si care este tipul nostru…

Clasic sunt descrise patru tipuri de ten, fiecare cu caracteristicile lui si cu modul propriu de ingrijire corecta.

| kata100 a răspuns:

Dimineata si seara ma spal pe fata cu SebaMed(sapun lichid special pentru fata) apoi ma dau cu Zynerit, apoi cu Skinoren. sper ca te-am ajutatbig grin
P.S.Mie mi-a recomandat doctorul sa iau vitamina A timp de 1 luna tongue

| IulianaRC a răspuns:

Pt ten gras masca dintr-un albus de ou si o lingura de malai este minunata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De dimineata, ma spal pe fata si ma dau cu crema hidratanta, dupa ce intra crema ma dau cu Zineryt ca mai nou am alergie la cosuri I don't want to see si nu mai vreau sa vad, si dupa mai insist cu crema hidratanta in zona cearcanelor.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute