| Nume6 a întrebat:

Voi ce produse folosiţi pentru rutina zilnică? Ce părere aveţi de scandalul cu PlushBio și dacă aţi folosit vreodată aceste produse?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dimineața : mă spăl cu gel de la Cerave, apoi toner de la Avene, cremă de ochi apivita sau așa ceva, cremă de față de la ivatherme iar dacă ies din casă SPF de la Avene de 50 și peste pudră colorată sau fond de ten (lasă peliculă albă spf-u)
seara : apă micelară de la Avene, gel de curățare cerave, toner Avene și apoi skinoren sau epiduo să tratez niște pete de la niște coșuri. aș vrea să mai adaug și acidu hialuronic în rutină și acizi din toamnă dar merg la dermato înainte să vad ce zice.
n-am încercat plus bio pentru că mi s-a părut exagerat prețu pentru niște produse care nici n-am garanția că-mi fac bine. în schimb, sunt încă de la început pe grupu care a pornit scandalul și vreau să zic că sunt în proporție de 90% de partea fetelor iar pentru cei care o să facă pe deștepții să zică „ah că de ce iau creme de pe net", vrea să precizez următoarele lucruri
- femeia se dădea drept medic dermatolog, are chiar și „cabinet" fizic unde unele dintre fetele nenorocite de mizeriile alea s-au dus la consultație
- pe pagina lor erau poze grămadă de before și after cu rezultate uimitoare
- pentru multe a fost comod să aibă o consultație gratuită de acasă, crezând că respectiva e medic
- fiind promovat de atât de multă lume te gândești că e ceva de capu lui că nu și-ar asocia atâtea persoanele numele cu o mizerie de brand făcută ilegal nu?
- totul era prezentat ca fiind personalizat pe nevoile clientului, simțeai că o cremă e relativ făcută pentru tine, nu doar dată dintr-o varietate mare de produse ca în farmacie.
femeia aia are 80% vină, influencerele curului au minim 20%. sper ca măcar după asta să fi ieșit la iveală în cine merită și nu merită să ai încredere în online.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

A și totodată orice însemna comentariu negativ sau critică la adresa brandului sau medicului era șters în secunda 2 de oriunde și persoana respectivă primea block.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Dimineata folosesc gel de curatare La Roche Posay, crema hidratanta ACM sau spf Avene daca ies afara, crema activa Acne Out, crema pentru conturur ochilor cu acid hialuronic de la Elmiplant. Seara folosesc demachiant Uriage, gelul de curatare, crema hidratanta si Acne Out sau acid mandelic The Ordinary sau dupa curatare aplic acid hialuronic si niacinamide The Ordinary si apoi crema hidratanta, crema pentru conturur ochilor Elmiplant si cafeina The Ordinary. Sa fiu sincera, pana sa apara scandalul acesta nu stiam despre produse dar parerea mea e ca daca vedetele promoveaza lucruri, nu inseamna ca sunt si bune sau ca le-au incercat. Si-au primit banii din promovare si le-au durut undeva dupa aceea de produsele primite.

| Ofiint? a răspuns:

Folosesc dermatocosmetice adaptate tipului meu de ten.
Nu am folosit produse PlushBio, în viziunea mea, nu tot ce zboară se și mănâncă.

| alina2k18 a răspuns:

Hialuronic si acid salicilic de la Revox, lipoic de la the ordinary.
Crema de fata NMF the ordinary, spf de la SVR.
Crema de ochi Kiehls, balsam de buze LRP cicaplast si carmex.
Corp Cerave.
In rest diferite masti pentru fata si alte creme pentru intretinere corp de la Elmiplant.
Pentru par un intreg arsenal laughing
Nu am folosit Plush - extrem de scumpe- plus ca nu prea am incredere intr-un brand romanesc nou pe piata si nici nu imi place promovarea agresivawinking

| Nume6 explică (pentru alina2k18):

Mi-am dat seama că e ceva dubios când am văzut atâta promovare peste tot, am văzut că produsele sunt prea scumpe, adică până și la Avon găsești mai ieftine sau Killie Kosmetics, și plus de toate astea am citit ingredientele la fiecare produs înainte să comand și nu îmi venea să cred că se vând asemenea ingrediente care necesită analize dermatologice fără astfel de analize. Ingrediente care pot provoca reacţii alergice grave! Oricum era dubios și să ţi se ceară 300 de lei pe un fond de ten. Zici că sunt venite după Marte "produsele" Dat fiind toate astea am renunţat la comandă, și bine am făcut.

| Simpatic a răspuns (pentru Nume6):

La avon oricum sunt cele mai ieftine, firmele specializate pe dermatocosmetice (nu cele mai scumpe) ci cele accesibile sunt cele frantuzesti : vichy, la roche posay, bioderma etc astea fac creme si solutii pentru ten si nu numai la nivel profesionist nu avon sau oriflame.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Ai incercat produsele de la Gerovital?
Am vazut ca au gen doua standarde, cele pentru Romania care sunt accesibile, ieftine chiar ca pret si o gama de creme si sampoane pentru export care costa si cate 150 de euro o crema happy

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Aveam un exfoliant enzimatic de la ei, inainte sa scoata gamele noi cu preturi premium;) https://www.farmec.ro/produse/ten/exfoliant-enzimatic-888.html - stiu ca are 200ml dar...
Sorry, mi-am luat Dermedic, imi ajung 3-4 luni aia 50ml si nu dau 25 eur cat costa Gerovitalu mai nou...