| king5151 a întrebat:

Cei ce purtați lentile de contact, după 2 saptamani de purtare am început să vad " în ceata " cand le am la ochi, de aproape nu prea vad nimic pe telefon. Cu ochelarii văd ok și si, cine știe de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Intreaba medicul oftalmolog pentru un sfat avizat. Daca ochii nu se mai simt in regula, lacrimeaza sau vad in ceata, e indicat sa le dai jos si sa te adresezi medicului.

Din ce stiu eu lentilele de unica folosinta sunt ceva mai ok din punct de vedere al sanatatii si al igienei. Am purtat ochelari jumate de viata, apoi la sugestia insistenta a medicului oftalmolog am trecut pe lentile vreun an, din alea doar pentru
o zi.
Apoi am zis ca imi complic existenta, dau bani degeaba si pierd timp dimineata incercand sa le pun in conditii de igiena maxima. Si le-am pastrat acolo doar pentru evenimente cand nu doream neaparat sa port ochelarii, pana cand le-am terminat.

Dupa un timp m-a intrebat acelasi medic daca nu doresc operatie la ochi, sa sa aflu ca pe la 40 si ceva de ani operatia devine inutila oricum si dioptria va reveni la loc.Deci iarasi bani pe care i-as fi cheltuit degeaba.

Ca ultim sfat, atentie la aceste sugestii, nu e nevoie sa faci ceva doar pentru ca sa te conformezi normei sociale sau sa demonstrezi cuiva ceva.Trebuie doar sa te simti confortabil in propria piele si sa iei deciziile bune pentru corpul tau. Ochii sunt delicati si odata distrusa vederea, nu mai poate fi recuperata.