| anonim_4396 a întrebat:

Pacientii care intra in coma sunt verificati daca poarta lentile de contact?

Si ce se intampla daca intri in coma si nimeni nu stie ca ai lentile pe ochi, si tu stai cu ele asa 2-3 saptamani? Ca ele in mod normal trebuie scoase dupa maxim 8-12 ore de purtare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Na, vezi.d-aia nu trebuie sa-ti iei lentile laughing In zilele noastre e covidul, daca intri in coma, nu te opereaza de urgenta in primele 4 ore. Se asteapta 3 zile sa vina rezultatul la covid. D-aia a inchiriat morga un teren pe care a pus tiruri frigorifice. Nu-i mai salveaza nimeni, lentilele sa fie ultima lor grija, a celor ajunsi asa

| Dandinelle a răspuns:

Daca intri in coma și un cadru medical verifica, atunci se uită și la reacția pupilei și probabil ti le scoate pentru examinare mai ușoară data viitoare

| iamprettybored a răspuns:

Dacă intri în comă (aka ești pe moarte) SIGUR lentilele de contact sunt cea mai mică problemă a ta. Cel mult vei face o conjunctivită după o perioadă de timp. Dar medicii fac un examen și sunt destul de sigură că verifică și pupila (iar lentilele, chiar și transparente, sunt imediat vizibile).

| anonim_4396 explică (pentru iamprettybored):

Si daca le vad le scot ei?

| iamprettybored a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident! Mie de exemplu îmi scoate optometrista lentilele (eu am avut lentile lunare). Dar asta s-ar putea să fie cea mai mică problemă în cazul unei come.