| Feyenooord666666 a întrebat:

Ceva sfaturi pentru tusea uscata si seaca mai ales noaptea?

Am incercat tot felul de bomboane, laridep si ceai cu miere, dar nu ajuta.

Dau fundite fara numar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iei un ridiche negru, il decojesti. Scobesti interiorul cu scobitor de gulie (asemanator ca la gulia umpluta).
Umplii gaura cu miere de albine si asezi ridichea deasupra unui pahar, cu deschizatura in sus.
Incet (peste o zi) va curge putin lichid in pahar, pe care-l vei inghite incet, sa prelanga in gat.
Zilnic bei sucul curs, pana ce tusea trece complet.
Daca ridichea se ofileaza, prepari alta.

| Bizon95 a răspuns:

Raspunsul castigator de la intrebarea asta mi se pare genial:
https://www.tpu.ro/......din-cauza/
sper sa mearga la tine, ca prima oara cand am tuse asta o sa fac si eu;)

| Madeline7 a răspuns:

Îți recomand și va funcționa 100% plantusin! Este un sirop super moale, îl poți lua de câte ori simți nevoia. Și pe lângă plantusin îți mai recomand și acc

| puica a răspuns:

Buna!

Incearca niste ceaiuri caldute cu miere. Daca tusea apare frecvent pe timpul noptii trebuie sa faci ceva pentru a creste si umiditatea din camera pana scapi de ea.
Remedii naturiste: ceaiuri, siropul de ridiche neagra pe care il poti faci tu simplu si repede, sirop de muguri de brad, miere cu lamaie, dar nu adauga multa ca obtii efectul advers.
De asemenea, ca medicamente din farmacie: trebuie sa iei ceva pentru fluidizarea secretiilor (sinupret, sinosun), dar acestea trebuie recomandate si de medic.
In final daca nu trece, viziteaza si medicul de familie.
Sanatate!