| Ionita_Mihai_1997 a întrebat:

Cica spalarea des pe maini ti le subtiaza,le miscoreaza ca sa zic asa,e adevarat?
Tin sa precizez ca eu ma spal dimineata cand ma trezesc,cand vin de la scoala, dupa ce mananc si noaptea inainte sa ma spal. oare este bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pielea se subtiaza, se degreseaza (cateva sutimi de milimetrii la un spalat), dar se greseaza inapoi in cateva ore.
Evident, tot cu atata se micsoreaza si mana, cu pielea pe ea.

| MihaelaDart a răspuns:

Cine te-a mintit? Nu este deloc adevarat.

| RAY a răspuns:

Fi serios

| GoldenZenith a răspuns:

Ai grija! O să îți dispară în curând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca iti subtiaza pielea (poate) dar sa-ti micsoreze mainile in nici un caz laughing eu ma spal foarte des si am niste palme de magar

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca le speli in apa foarte fierbinte s-ar putea sa intre la apa. De asemenea nu le combina cu coloratele sau negrele ca se pateaza. Aaaa, era sa uit, nu le pune niciodata la masina de spalat, mainile se spala doar manual cu sapun si temperatura medie.

| nirocino a răspuns:

Te poţi spăla pe mâini şi pe restul corpului de câte ori e cazul, nu se micşorează şi nici nu se măreşte nimic... big grin

| rrrp a răspuns:

Te speli la polizor?
sau daca ai strat gros de jeg e posibil sa se subtieze cu grosimea stratului de jeg.

cum sa se subtieze? ai si oase in corp plus ca organismul este intr o continua schimbare, refacere, cum vrei tu sa ii zici.
e ca si cum ai zice ca daca te tunzi nu iti mai creste parul sau daca iti tai unghiile nu ti mai cresc.

gandeste te ca te speli toata viata pe dinti (si acolo chiar freci cu o perie relativ tare si des) si nu ramai fara dinti din cauza asta. mai degraba ramai fara dinti daca nu ii speli. se subtiaza si ei, adevarat, dar diferentele sunt minore.

deci spala te de cate ori vrei tu fara sa exagerezi tongue.

| SilviaPunct a răspuns:

Nu mai bine te speli pe maini si inainte de masa? happy

| Manumescraludarmisespunemanu a răspuns:

E bine sa te speli pe mâini! Si nu, nu e adevărat ca ti ld micșorează sau subțiază! Eu ma spăl de ogrămadă de ori pe mâini pe zi, cel puțin 15 ori si nu mi se micșorează mâna!