| Costinamiha a întrebat:

Ciclul mi-a venit in a patra zi de pauza, iar dupa am avut contact cam in a șasea zi de pauza, dar fara ejaculare in vagin, anticoncepționalele le-am luat corect si nu am uitat niciuna, iar cam din a 10 zi de la contact urinez mai mult si am o scurgere foarte abundentă, si mai imi e si greata. Pot fi gravida? Va rog sa-mi raspundeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, erai protejata. Insa, din cate spui, ai o boala cu transmitere sexuala, probabil blenoragie. Anticonceptionalele nu te feresc de boli venerice, asa ca daca partenerul tau nu avea toate analizele corect facute, este posibil sa-ti fi transmis o astfel de infectie (barbatii sunt de 5 ori mai frecvent asimptomatici decat femeile, numai analizele recomandate de medic pot gasi infectia). Urgent trebuie sa te vada ginecologul tau, cel care ti-a prescris contraceptivele si te monitorizeaza pe perioada tratamentului

| corbulalbrosu a răspuns:

In a 4-a zi de pauza dintre cele 2 blistere cu comprimate AC, ti s-a pornit MENSTRUATIA asa se numeste corect sangerarea respectiva si nu CICLUL este cu totul altceva. Incepand din momentul administrarii PRIMEI pastile AC si pe toata perioada cat este si va fi folosita aceasta metoda de protectie contra formarii unei sarcini, NU se va mai putea forma o sarcina NICIODATA indiferent de ziua in care este intretinut sexul. In concluzie se poate intretine SEX NEPROTEJAT cu ejacularea spermei in vagin INTOTDEAUNA, atat in zilele in care se administreaza pastilele AC cat si in cele 7 zile de pauza dintre cele 2 blistere, deoarece protectia odata instalata in organism este/ramane PERMANENTA. Ti-am explicat de mai multeori ca formarea unei sarcini a devenit IMPOSIBILA din momentul inceperii acestei metode de protectie. Starile reale sau imaginare de rau, greata, voma, dureri de cap, palpitatii, slabiciune, somnolenta etc. etc. pot sa apara DOAR din motive medicale. Trebuie sa intelegi ca metoda este extrem de sigura teoretic fara posibilitate de a se forma o sarcina in cazul in care pastilele sunt administrate corect. Multa sanatate!