| anonim_4396 a întrebat:

Cine ar putea sa imi raspunda...va rog! Mi se intampla ca de 3 luni incoace sa am amenoree(lipsa menstruatiei). Mentionez ca am menstruatie de 4 ani.Nu am facut absolut nimic 'deosebit', chiar nimic! Insa durerile din regiunea trompelor uterine persista in fiecare luna. Va rog, nu imi dati rasp de genul 'mergi la dr', deoarece nu vreau sa merg... daca cineva ar avea un rasp, o ideea cam despre cat de grav ar putea fi, sau despre ce ar fi vorba, va rog! Sau daca imi puteti recomanda tratamente naturiste. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut amenoree timp de 7 luni dar mi-a venit menstruatia dupa 2 luni de tratament naturist cu gemoderivat din mladite de zmeur.in nici-un caz nu lua anticonceptionale fara prescriptie medicala! iti pot face mai mult rau.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Spui ca ai menstruatie de 4 ani.Greu de crezut ca inca mai pot aparea tulburari.Insarcinata exista posibilitatea sa fii? Daca nu, atunci e posibil sa fi racit sau chiar sa fie o problema mult mai grava.De obicei atunci cand racesc si mie imi intarzie cu o luna, o luna si ceva. Dar mai mult nu. Daca doar ai merge sa vorbesti cu un medic, cred ca ti-ar afla problema.Sincer,probabil ti-e jena, eu am 24 de ani si merg si acum cu jena la ginecolog, dar numai un medic iti poate identifica problema.Lasata asa poate avea urmari extrem de neplacute pe viitor(aparitia unor grave disfunctionalitati, infertilitate etc.). Daca totusi nu vrei sa mergi la medic, incearca vreo saptamana bai locale cu musetel sau galbenele.La mine functioneaza cand sunt racita. Dar mai bine la medic, crede-ma, e spre binele tau! Daca mai ai intrebari, jasmyne2u_23 e id-ul meu.