| anonim_4396 a întrebat:

Cine ar putea sa imi raspunda...va rog! Mi se intampla ca de 3 luni incoace sa am amenoree(lipsa menstruatiei). Nu am facut absolut nimic 'deosebit', chiar nimic! Insa durerile din regiunea trompelor uterine persista in fiecare luna. Va rog, nu imi dati rasp de genul 'mergi la dr', deoarece nu vreau sa merg... daca cineva ar avea un rasp, o ideea cam despre cat de grav ar putea fi, sau despre ce ar fi vorba, va rog! Sau daca imi puteti recomanda tratamente naturiste. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Amenoreea de 3 luni este ceva foarte foarte grav. Daca nu vrei sa mergi la medic, problema se va agrava si mai mult. Nu exista tratamente naturiste inainte de a sti care e problema. Imi pare rau ca nu vrei sa mergi la medic, dar sa stii ca din cauza acestei probleme, daca o ignori, te vei ingrasa imens si nu vei mai putea face copii. In principiu, daca nu mergi repede la medic pentru diagnostic si tratament, vei intra la un fel de menopauza, indiferent ce varsta ai.

luciana
| luciana a răspuns:

Da, este foarte usor sa dam sfaturi, dar cate dintre noi cred ca le folosesc aceste sfaturi si pot sa le urmeze; Eu iti recomand ceaiul de cimbru si baile de sezut, caci acest ceai baut de 3 ori / zi, stimuleza ciclul menstrual, combate crampele menstruale si regleaza ciclul. La 250 ml de apa ce fierbe, se adauga o lingurita cu varf de cimbru sau cimbrisor si se lasa asa 1 minut sa " traga" si apoi se bea cu inghitituri mici. Fa-ti te rog, acest ceai de 3 ori /zi si ai sa constati ce binefacator este, dar aceasta, nu te scuteste sa mergi la un medic de speciatitate pentru investigatii si tratamentul adecvat. Aceste sfaturi nu iti dauneaza, insa nu inlocuiesc analizele si medicatia data numai de medicul ginecolog. Te rog acorda-ti importanta cuvenita si Mergi la Doctor Urgent! Cu speranta ca acum vei intelege mesajul nostru de bine, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Si inca ceva : daca nu ai avut contact sexual, poate fi o infectie a trompelor sau ceva foarte grav; sau, daca ai avut contact sexual in urma cu ceva luni in urma, sa nu fie o sarcina extrauterina si este f. grav. Oricum ar fi, eu numai la medic te sfatuiesc sa mergi, cat mai repede. El e singurul in masura sa iti dea sfaturile competente si sa iti prescrie medicatia ce ai de urmat. Numai bine, Lucien.

| elena a răspuns:

Organul genital este prea gingas ca sa-l tratezi cu " nu merg la doctor" sau tratamente naturiate, vad ca ti-ai dat si diagnosticul singura. Daca iti este jena de medicul de spital sau orice policlinica, mergi la o policlinica cu plata, iti garantez ca vei fi consultata cu mare atentie si vei primi toate sfaturile necesare de urmat si nu iti trebuie trimitere de la medicul de familie. Traim in secolul 21 si avem nevoie de specialisti pentru asa organe si bolile lor aferente. Eu te rog, sa-mi urmezi sfatul, te rog din tot sufletul, vei fi mult mai linistita si sanatoasa.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca vrei neaparat un raspuns de pe TPU, acceseaza link-ul urmator:
http://www.tpu.ro/blog/?p=1107

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din păcate nu putem să îţi dăm un răspuns mai bun decât "mergi la medic". O persoană care ar fi mai în măsură să îţi spună ce ai este brigaela, dar un diagnostic fără consult nu cred că e tocmai bun. Şi din altă ordine de idei nu are rost să te iei după ce îţi zice unul sau altul, să te tratezi de chestii care nu există, să mai iei şi nişte pastile care au reacţii adverse să te trezeşti şi cu alte probleme nu merită. Amenoreea poate avea multe cauze. Depinde şi de vârsta pe care o ai... Poate fi de la menopauză? Cel mai bine ar fi să mergi la un consult pentru a primi un diagnostic şi un tratament bun. Poţi să îi ceri medicului un tratament naturist dacă nu vrei alte pastile. Multă sănătate!

| emanuelf a răspuns:

Din pacate sau din fericire mersul la doctor e obligatoriu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa se intampla de obicei poate sa nu iti vina nici 3 4 luni.nu exclud nici ideea ca poti fi gravida.straight face
ai grija. Unei prietene nu i-a venit 5 luni si nu avea absolut nimic.
Din cauza ca ai mancat sanatos si nu ti-a mai venit pentru ca nu avea ce sa elimine.winking

| Silvia_6960 a răspuns:

Amenoreea este un simptom, nu o boala, si indica deseori o afectiune grava. Sincer, cam ai de ce sa iti faci griji. Incetarea menstruatiei este un motiv de ingrijorare atunci cand nu se cunosc cauzele producerii acestui fenomen. Pe baza antecedentelor medicale si a descrierii exacte a simptomelor, medicul poate descoperi cauzele amenoreei. Absenta menstruatiei se poate datora mai multor cauze, printre care sarcina. Dar tu zici ca nu ai facut nimic "exceptional"... deci nu stiu ce sa spun. Stiu ca nu vrei sa te duci la doctor, insa unicul care poate sa iti spuna ceva concret este el.