Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Cine bea ceai verde? Ce efect si ce beneficii are? Am auzit ca e foarte foarte benefic pentru sanatate.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Katherine1684 a răspuns:

Da,intr-adevar ceaiul verde este bun pentru sanatate, dar si pentru slabit. Dar daca vrei sa slabesti cu el, trebuie sa stii cat si cand sa il bei. Recomandat este sa bei de maxim 2 ori pe zi, inainte de fiecare masa, deoarece in acest fel iti v-a taia din pofta de mancare si nu vei manca asa de mult. Nu este bine sa il bei dupa orele 18 - 19, deoarece iti poate provoca tulburari de somn. Este bine sa bei si dimineata o cana,deoarece e posibil sa reusesti sa "sari" peste micul dejun,si asa vei manca cat mai putin, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te infometezi, ci trebuie sa ai grija ce mananci, si nu foarte mult. Mai bine des si putin, decat mult si foarte rar. Gasesti si pe net mai multe informatii! happy

18 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Am băut, e foarte bun. Ceaiul verde ajută și la slăbire. Majoritatea celor care au probleme cu greutate apelează la acest ceai.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Scuze ca nu raspund la subiect.
Eu am beut odata ceai negru, de la un turc XD

| Florentina9210 a răspuns:

Ceaiul verde are un efect antioxidant si de altfel te poate ajuta si la slabit.

| Idkidk a răspuns:

Da e bun pentru sanatate, dar eu nu beau big grin kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Da, este un foarte bun energizant pentru corp și este bun pentru cei ce vor să slăbească, trebuie consumat de 2x/zi neîndulcit(dimineața și seara), altfel îl consumi degeaba, după cum spun doctorii, nu depăși doza zilnică, poate provoca insomnie, constipație, indigestie etc. De preferat cumpără-l de la farmacie, costă în jur de 10 lei.
*Neîndulcit are un gust mai puțin plăcut dar te vei obișnui, este foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bun, obisnuiam sa beau intr-o vreme, ba chiar aveam sticluta cu ceai dupa mine. Citeste aici cat de benefic este: http://www.sfatulmedicului.ro/......verde_9453

| Holy2010 a răspuns:

Eram mare fan ceai verde si alb in facultate. Tot cercul meu de prieteni era. Nu era saptamana sa nu vizitam ceainarii si sa incercam noi sortimente de ceaiuri. La vremea respectiva consumam vreo 4 cani zilnic. Doua erau verde sau alb si restul herbal. Trebuie sa recunosc ca la inceput nu mi-a placut foarte tare gustul ceaiului pur fara combinatii sau arome dar mai apoi cu timpul am invatat sa apreciez. Romania nu are o cultura a ceaiului si e pacat. La noi lumea bea ceai daca e inca in scutec, daca e bolnav sau batran si mai scapa cate o cand iarna pe partie eventual cu rom.
Beneficiile ceaiului verde sunt multiple dar este in principal un excelent detoxifiant, antioxidant, energizant fizic si mental.

Răspuns utilizator avertizat
| PogChamp a răspuns:

Are efecte benefice, dar nu o sa le simti decat daca bei in mod regulat, nu e medicament.

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Eu beau apa sfintita.

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn explică (pentru CοnstruimCatedrala):

Si eu am baut de la Boboteaza pana azi.happy
S-a terminat.sad
As mai vrea putina, dar n-am de unde, sa beau dimineata. dupa rugaciune.(asa se ia)
Dar putem sa luam oricum mereu, aghiasma mica.happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Nu cola sfintita?

| irinuta1113 a răspuns:

Eu beau ceai verde si mi-au trecut durerile de stomac e lichid ajuta pentru scaderea kilogramelor. Ceaiul verde chinezesc este popular mai ales pentru proprietatile sale terapeutice si detoxifiante.

| irinuta1113 a răspuns:

Eu beau ceai verde si mi-au trecut durerile de stomac (nu sunt sigura ) e lichid ajuta pentru scaderea kilogramelor. Ceaiul verde chinezesc este popular mai ales pentru proprietatile sale terapeutice si detoxifiante.

| GhettoDac a răspuns:

Salut,
Ceaiul verde e cea mai buna chestie pe care o poti incerca, are zeci de beneficii si niciun efect advers, mai multe poti afla din articolul asta http://www.sfatulmedicului.ro/......verde_9453

| bia1008 a răspuns:

Hello, ceaiul verde este foarte sanatos si benefic. Pe langa faptul ca ajuta la slabit, acesta are o serie de proprietati care te ajuta sa lupti impotriva bolilor cardiovasculare, a diabetului... La fel ca si cafeaua verde

| KatyElena13 a răspuns:

Da, consumata moderat. Insa iti dau un sfat, sa nu bei mai mult de 3 cani deoarece o sa patesti ca si mine..am ajuns anemica deoarece ceaiul verde si negru impiedica absortia fierului in sange, iar acum trag de o luna de zile si abia ma tin pe picioare cu ajutorul vitaminelor.