| wowmentol2 a întrebat:

As vrea sa beau ceai verde si/sau negru..ideea este ca am auzit ca sunt cam "tari", periculoase daca sunt consumate in exces. Este adevărat? Si cam cata cantitate de ceai din astea doua se poate bea pe zi sa nu se numeasca exces? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Ceaiul verde, ceaiul negru nu exista in ro, ba e importat, ba are coloranti, chimicale, ba scrie pe cutie ``cu gust`` de ceai verde, adica nu e ceai verde d-ala adevarat. Si nu au efecte terapeutice, fiind mai spre fake, noi in ro neavand. Daca vrei sa bei ceaiuri, poti bea ce vrea inimioara ta, maxim un litru pe zi, 20 zile, cu pauza 10 zile. Se repeta cura 3 luni.
In apa orice palnta pui, e benefica. Eu beau ceva aromat de la Fares, D64- colon sanatos. E bine daca bei salvie, te scapa de orice ai prin corp, e bine daca bei pufulita cu flori mici ca barbat, pentru situatii cu prostata. Teiul, musetelul pentru calmare, concentrare. Macese pentru iarna. Si galbenelele merg, in amestec cu alte plante sunt bune. Alege-i pe cei ce lucreaza cu plante reale: Fares, Hofigal, Dacia Plant. Evita ceaiurile foarte ieftine belini, sau d-astea de reclama la tv, pentru ca sunt artificiale. Preferabil 2 cani pe zi, iar cele de concentrare merg mai mult, chiar si un litru (tei) La tei florile, dupa cateva ore de stat in apa, lasa un soi de nectar, o chestie groasa, foarte benefica, e bine sa storci florile si sa bea d-aia

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

2 cani pe zi sunt suficiente. Din fiecare.

| Bizon95 a răspuns:

Ceaiurile verde si negru SCUMPE sunt versiunea simandicoasa al cafelei, insa e vorba de SCUMPE, alea ieftine sunt tot o gluma plina de chimicale

cat despre cat de tari sunt, si cafeaua variaza de la o zeama lunga de la filtru pana la chestii facute cu extrem de multa cafea - ibric cafea turceasca (doua cescute cu lichid cam cat o nuca si se pun 4 (PATRU) linguri cu varf supra-etajat in ibric) si pana la expresor, in care din doua linguri de cafea iti fac o ceasca de cafea normala de la care faci infract, atat de tare e (pentru ca expresorul trage tot din cafea, e cea mai ieftina solutie cu tot cu investitia initiala, iti scoti banii din economia la cafea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua pe zi ar trebui sa fie suficient. Pana la urma, si apa e periculoasa daca e consumata in exces, de la cam 5 litri, pocnesti. Incearca sa bei ceaiul de gust si ia energia pe care ti-o da ca un plus, iar daca vrei sa iti cresti nivelul de energie, gandeste-te la alternative, cum ar fi sportul, somnul mai bun etc.

| MeraO a răspuns:

Nu exagera, a cani pe zi ajung

| Minodora32 a răspuns:

Ar fi bine sa vezi ce inseamna in genral stimulentele in organism fie de la ceai fie de la alte plante.
http://www.scritub.com/medicina/alimentatie-nutritie/Stimulentele25788.php

Largind mereu paleta plantelor folosite in alimentatia sa,omul a descoperit o serie de plante care dau recolte utilizate la prepararea unor bauturi nealcoolice, cu caracter stimulativ sau tonifiant. Unele s-au extins foarte mult, devenind culturi cu caracter intensiv, altele au o raspandire la cateva areale restranse.Ele au ajuns sa joace un rol deosebit in economia multor tari, sa dea produse apreciate si cautate pe plan mondial care alcatuiesc o importanta marfa in comertul mondial.
http://www.scritub.com/......r24319.php

| AAD1979 a răspuns:

N-ar trebui consumate mai mult de doua cani pe zi