| Elly7890 a întrebat:

Cine imi poate spune un regim alimentar care sa ma faca sa slabesc macar 4, 5 kg intr-o 2, 3 sapt? ceva nu foarte perentios care a mers la voi! multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să eviți foarte mult grăsimile, alimentele procesate mecanic (mezeluri, conserve), dulciurile, pastele făinoase, etc.
http://calorii.oneden.com/, alege alimentele sărace în calorii dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organimsului, ceaiul depurativ te va ajuta și el.
Trebuie să înveți să mănânci, nu poți toată viața să ții "diete", vei face cunoștință cu efectul yoyo (slab-gras-slab-gras) în caz contrar.
Poți face orice fel de mișcare fizică pentru arderea calorii și tonifică masa musculară.
Succes!
Pa, pa.

| Lavinia218 a răspuns:

First of all miscare cel putin 30 min pe zi ( alergat, mers vioi, inot, bicicleta, aerobic etc).
Renunta la sucurile din comert, la sare, zahar, paine, prajeli si grasimi.

| Cosmin86 a răspuns:

Slabit sanatos si sa arati bine = 2 sau 3 kg / luna, mai mutl deja iti fortezi organismul si risti sa ajungi cu vergeturi, piele care atarna, forme plate, etc. + probleme de sanatate

| Elly7890 explică (pentru Cosmin86):

Ah ar fi bune si alea 2 dar foarte greu sa renunt la paine1la dulciuri da dar k painea greu si altelesad

| Cosmin86 a răspuns (pentru Elly7890):

Nu trebuie sa renunti ci sa faci niste mici schimbari :

1. dulciurile consuma-le inainte si imediat dupa antrenament, atunci e ok ca consumi carbohidrati cu absorbtie rapida ( dulciuri pe scurt )
2. in loc de paine alba ia paine integrala ( e bogata in fibre, carbohidrati are si ceva proteine si are mai putine calorii )
3. consuma alimentele a.i. sa aiba cat mai putine calorii ( carne fiarta sau pe gratar doar, cartofi copti sau fiert, etc., in general eviti prajelile )
4. carbohidrati ( orez, cartofi, etc. ) consuma doar dimineata si inaitne de antrenament, dupa si seara consuma ca garnitura doar salate ( ex. un peste cu salata sau piept de pui la gratar cu salata de rosii etc. )

Răspuns utilizator avertizat
| Elly7890 explică:

Pretentios