| RAY a întrebat:

Cine sa mai lasat de dulciuri asa dintr o data a simtit ameteli in primele zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Masoara-ti si tu glicemia, sa fii sigur ca nu ai diabet daca spui ca de multa vreme devorezi dulciuri. O tipa a mai patit asa, foarte tanara, manca zilnic dulciuri, zahar industrial practic (cantati destul de mari) si cand s-a hotarat sa tina un regim si a eliminat tot ce insemna dulce, au aparut stari de oboseala, ameteala, dureri de cap etc. (exact ca la un dependent de droguri), un fel de sevraj, si cand a ajuns la medic a descoperit ca are diabet. Mare grija cu porcariile din magazine!

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, in general nu mananc dulciuri, cu exceptia ciocolatei si inghetatei (uneori) si a prajiturilor de la aniversari. Nu-mi mai amintesc ce am simtit, in orice caz nu cred sa ma fi lasat brusc de dulciuri.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Se poate sa am hipoglicemie? multi anii mancam zilnic dulciuri

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Daca simti pofta de dulciuri, mananca fructe (fructe, nu sucuri de fructe).

| RAY explică (pentru doctorandus):

Asta si fac, e ora 1 e inchis la ora asta, daca stai mult cu ochii in fata unui lcd poti avea ameteli nu?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Eu n-am ameteli, dar daca-ti scade mult nivelul de zahar din sange e periculos.

| RAY explică (pentru sopranaCadaverica):

Consum dulciuri zilnic de vreo 4 ani, unde sa merg? analize de sange am mai facut asta in martie

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru RAY):

Si eu am avut problema asta. Mancam zilnic cate o ciocolata, adica 100 g, plus napolitane cu ciocolata - o punga, un corn, apoi bagam si bombonele de ciocolata + mult Sprite, care si ala in proportie de 70% e zahar.
Nu incerca sa scapi de tot de ele, nu vei reusi, iti vei face mai mult rau. Piramida alimentelor ilustreaza clar cam in ce masura poti consuma grasimi/zaharuri/proteine/carbohidrati etc. Trebuie echilibru in tot si-n toate.
Dar, tu acum nu poti sa instalezi acest echilibru asa peste noapte, si sa incepi sa mananci dulce cate 10 g pe zi - asta ti-ar starni mai tare pofta de zahar, te vei gandi toata ziua la cum ti-ai dori mai mult si nu e in regula pentru ca te vei frustra foarte tare.
Iti spun cum a functionat la mine, si acum mananc ceva dulce doar o data pe saptamana cand am ''cheat day'' (apropos, sa cauti pe net despre conceptul asta). Incepe prin a tine un regim de o saptamana in care sa faci o CURATENIE COMPLETA in alimentatie. Mananca doar alimente ce nu contin zahar (ai observat ca si in conserve de porumb de exemplu sau in mustar exista un aport anume de zahar). ELIMINA-LE! Sunt atatea meniuri si idei de mese sanatoase pe internet... Piept de pui la gratar cu legume mexicane fierte, orez cu legume, vita la gratar cu salata, paste cu ton, rosii, masline, cartofi copti cu putin unt si multe condiment si salata. Deja ti-am dat cateva idei de pranz. Doar pentru o saptamana, incearca sa renunti complet la zahar. Daca te simti slabit, poate aparea hipoglicemia - nu te speria, e normal, aceasta se va regla la urmatoarea masa. Daca ti se face rau seara de exemplu cand nu poti manca nici macar un fruct, fa-ti o limonada cu lamaie si putina miere. Pe parcursul saptamanii vei experimenta un tumult de senzatii, si nervozitate, anxietate, vei simti ca pierzi controlul si nimic nu are sens etc. Iti trebuie multa vointa, dar mai ales sa realizezi ca aceste calorii din zahar sunt goale si iti distrug organismul incet-incet.
Apoi, dupa ce s-a incheiat saptamana, cauta sa diversifici treptat sa adaugi in dieta fructe pentru a doua saptamana. Doar fructe, maximum doua pe zi, la ore decente, inainte de masa. Te vei simti super. In a treia saptamana, la fel, poti manca un fruct zilnic, si la sfarsitul saptamanii poti manca un dulce (de care vrei tu, preferabil prajitura facuta in casa sau ceva dulce facut de tine, pentru ca stii ce pui acolo). Si mentii acest ritm, in fiecare saptamana vei putea sa te rasfeti - o singura zi din 7. Mie mi se pare un plan minunat, la mine a functionat. In acest mod, scapi de dependenta in cele doua saptamani de abstinenta, iar din a treia vei incepe sa nu mai simti nevoia de zahar asa de tare, si cu vointa iti vei impune doar acea zi de rasfat saptamanal. Succes

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru RAY):

Masoara-ti si tu glicemia, sa fii sigur ca nu ai diabet daca spui ca de multa vreme devorezi dulciuri. O tipa a mai patit asa, foarte tanara, manca zilnic dulciuri, zahar industrial practic (cantati destul de mari) si cand s-a hotarat sa tina un regim si a eliminat tot ce insemna dulce, au aparut stari de oboseala, ameteala, dureri de cap etc. (exact ca la un dependent de droguri), un fel de sevraj, si cand a ajuns la medic a descoperit ca are diabet. Mare grija cu porcariile din magazine!

| Donsavas a răspuns:

Neuronii au mare nevoie de glucoza si nu reacționează bine la hipoglicemie acută.