| anonim_4396 a întrebat:

Cineva a reusit sa slabeasca?
Cum?
Puteti sa-mi spuneti ce sa fac sa dau jos 5 kg?
Am 16 ani 1.60 55kg. vreau sa slabesc cel putin 3 kg
De dorit raspunsuri de la cei care au slabit sau cunosc pe cineva. Multumesc mult :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, combină corect alimentele și practică un sport de masă/exerciții fizice zilnice pentru arderea caloriilor.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| Valleria a răspuns (pentru bursuc001):

Daca sar coarda 30 min sau peste 500 sarituri zilnic este de ajuns?

| bursuc001 a răspuns (pentru Valleria):

Dacă faci asta în loc de acel "sport" menţionat de mine anterior, cred că este suficient.

Dar, pe lângă asta, trebuie aplicate şi celelalte "metode"!

O zi frumoasă.

| Wøodenpints a răspuns:

"Mănâncă mai puțin" și "fă mai multă mișcare" îți spun ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Pai esti destul de bine, nu vad de ce vrei sa mai slabesti, totusi!
5 kilograme nu este atat de mult!
Ideal este sa ai 50 la aceasta inaltime.
Mananca cat mai sanatos,exclude dulciurile, grasimile, prajelile, bauturi acidulate, mancate tipfast-food si multa miscare zilnic te va ajuta.
Te pup!

| Valleria a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu sunt asa grasa dar eu cind ma ingras pun tot la fund si nu-i frumos deloc. Am sa maninc cat mai sanatos sper sa am rezultate :*

| Xoniaa a răspuns:

Buna! Eu cand am slabit mult timp de o saptamana am mancat legume din punga dinaia congelata fierte si piept de pui fiert si ieseam afara cu bicicleta sau rolele. Baftaaa! :*

| QwertyNRG a răspuns:

Mama mea a insercat Dieta Dukan, cred ca a slabit vreo 5-6 kg (parca)!