| Darius2019 a întrebat:

Circulatia sanguina slabita poate fi tratata cu vin rosu? Sau ce tratament ar fi potrivit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu știu, nu am apucat să citesc toată chestia, dar link-ul se află aici
https://www.romedic.ro/circulatia-deficitara-sangvina#tratament

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Anemia si tensiunea arteriana mica se poate trata cu unele sortimente de vin rosu, dar nu mai mult de 200-250ml/zi, impartit in 2 reprize egale.
Mai bun este insa tratamentul cu sirop de coacaze negre sau de afine.

Atat vinul, cat si siropul se consuma dupa reteta bine calculata, in functie de greutatea si starea de sanatate a individului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vinul roșu distruge în final treptat ficatul.

| Sindbad a răspuns:

In primul rand pleci de la cauze. Asa generic, da vinul rosu ajuta, activitatea fixica, ceaiul, unele infuzii. sexul, bronzatul samd