| mirella_9425 a întrebat:

Imi poate spune careva un tratament naturist pentru circulatia proasta a sangelui, varice? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Uite aici citeva tratamente O cura cu 1-2 pahare/zi de moare (zeama acra) de varza, prin continutul de vitamine, stimuleaza circulatia sangelui la cei care sunt sensibili la frig.
• Cataplasme cu malai si hrean ras (cantitate dubla de malai fata de hrean) amestecate bine si puse cu ajutorul unei folii de plastic pe picior. Apoi se pun sosete. Se tine toata noaptea. Compozitia se poate refolosi timp de o saptamana, daca este pastrata la rece. Se face apoi pauza 3 zile. Pentru a imbunatati circulatia sunt suficiente 3 nopti de tratament.
• Daca pe picioare apar vinisoare bleu ca urmare a deficientei circulatorii, aplicati cataplasme cu infuzie de marul-lupului si galbenele (1 lingura din fiecare planta/50 ml apa). De asemenea, sunt eficiente cremele „Gheara diavolului" si „Arnica" de la „Ardes Cosmetici". Se face zilnic masaj al picioarelor de jos in sus.
• Produsul „BioBiloba" - cu extract de gingko biloba - extract de frunze din copacul speciei cu cea mai mare vechime de pe pamant, foarte rezistent la insecte, boli si poluare. Este eficient mai ales pentru circulatia craniana. Pe langa faptul ca creste fluxul sangvin, mentine elasticitatea vaselor, intareste membrana celulelor sangvine, evita instalarea aterosclerozei. Produsul „Ginkgophyt", tot al firmei „Plantextract" Cluj, prin extractul din frunze de Gingko Biloba este vasodilatator central si periferic, are efect antioxidant de combatere a radicalilor liberi ai oxigenului, actioneaza benefic asupra activitatii neuronale, impiedica senescenta. Este indicat in tulburari ale circulatiei venoase, tromboze, stari depresive si anxioase, migrena, oboseala cronica. Nu se administreaza seara, deoarece poate da insomnie. Produsul „Ginkgo forte-plus" de la firma „Rotta Natura" SA contine pe langa extractul de ginkgo biloba, paducel si salvie care-i potenteaza efectele, activand circulatia sangelui, prevenind zgomotele in urechi, ajutand in caz de efort intelectual, combatand stresul si prevenind hemoroizii.
• Usturoiul are efect vasodilatator mai ales pentru arterele periferice cerebrale, retiniene si ale membrelor inferioare, previne formarea cheagurilor si a trombozei.
• Se fac bai locale cu 200 g fructe uscate de castan si maruntite, la 4-5 1 apa, zilnic, cu o durata de 1/2 h, in cure de 12 zile/luna, 3 luni, reluandu-se dupa alte 3 luni de pauza.
• Bai cu urzici; se bea vin de urzici.
• Ceai de salvie (2 cesti/zi). Se fierbe un minut, din cauza uleiului volatil.
• Sa se consume : varza, afine, papadie, hrean.
• Ulei de salvie, lavanda, ienupar, rozmarin, cimbru.
• Antispasmodice pentru sistemul circulator: mesteacan, paducel, rozmarin, talpa-gastei, vasc, zmeur.
• Se bea alternativ ceai din urmatoarele amestecuri de plante : prima saptamana: paducel + rozmarin + fenicul + valeriana; a doua saptamana: pelin 10 g + traista-ciobanului 40 g + tintaura 10 g + coada-soricelului 20 g + papadie 10 g. Se bea 1 cana din infuzie (1 lingurita amestec/cana).
• Infuzie din urmatorul amestec: 10 g anason, 10 g coada-calului, 10 g troscot, 10 g cimbru, 10 g sunatoare, 10 g vasc. Se pune o lingurita cu varf la o ceasca de apa clocotita. Se indulceste cu miere. Se beau 2 cesti ceai/zi {Formula /IS/1998).
• Extern - frectii: tinctura arnica - 1 lingura/1 pahar apa
• Masarea zonei reflexogene a punctelor limfatice, zonei inimii, paratiroidelor, suprarenalelor, rinichi - uretere - vezica urinara si a organului corespunzator. Se schimba regimul alimentar.
• „Taga Man", produs de compania „Glaxo-SmithKline-Europharm". Contine Gingko biloba si polen.
• „Stimuven", unguent romanesc pe baza de spanz.
• Tinctura de castane: se maruntesc (cu masina de toca) castane, apoi se pun intr-un borcan si se acopera cu alcool. Se agita o data pe zi. Eupa una sau doua saptamani se strecoara storcand castanele. Se frectioneaza usor pic ioni de la degete spre genunchi. Pentru arsuri (incingerea) in talpi:
• Infuzie din 40 g pelin si menta (in cantitati egale) in 2 1 de apa clocotita. Dupa 15 min. se strecoara, se pune intr-un lighean si se tin picioarele in aceasta infuzie cate o ora/seara, vreme de 5 seri la rand.

4 răspunsuri:
| cristina_6456 a răspuns:

Ceai de urzica pune sangele in circulatie si bai fierbinti, masaje

| elvisedy a răspuns:

Adresa de contact -elvisedy-si ai solutia.

| Absenta a răspuns:

Se iau 2 lingurite otet de mere intr-un pahar cu apa dimineata si seara. Se maseaza zona usor cu otet de mere.happy

| nico_1780 a răspuns:

Maseazate in fiecare noapte sa te ungi cu crema speciala si dupa iar te masezi si incerci sa vezi daca e buna reteta