Întrebare recomandată | ღdeutzaღ a întrebat:

Cius..Am o problema, imi amorteste piciorul drept mereu si ma doare in partea dreapta, eu cred ca ar putea fi apendicita, nu stiu care ar mai fi simptomele pentru apendicita deci nu stiu daca mai am si alte simptome.
P.S. nu vreau raspunsuri gen du-te la doctor pentru ca nu vreau sa-mi alarmez parintii fara sa stiu daca e posibil sa am cevabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StewartCassie a răspuns:

Buna. Draga mea, daca te gandesti ca ar putea fi apendicita, poti face un exercitiu foarte usor, incearca sa-ti ridici piciorul drept, in timp ce esti in picioare iar daca nu poti si te ''inteapa'' inseamna ca e semn de apendicita. Daca iti este greata, ai ameteli, pot fi simptomele apendicitei.O prietena de-a mea a fost operata de apendicita... Dar nu doar apendicita are aceste simptome, poate ai racit sau altceva. Mai bine spune-le parintilor tai si va sfatuiti. Insanatosire grabnica! kiss

5 răspunsuri:
| pisicutzamik a răspuns:

Buna stiu ca nu vrei sa auzi "du-te la doctor", dar asta este indicat pentru tine ai apendicita in ultimul grad. Daca mai stai mult o sa ti se sparga, iar puroiul acela o sa se intinda in tot corpul si vei muri, asa a patit si regretatul regizor Sergiu N.Mai bine mergi la spital si opreaza-te!

| tzus a răspuns:

Ori ai apendicita inflamata ori ai un chist la ovare

| DeNeinlocuit a răspuns:

Tu spui ca nu vrei sa alarmezi parintii. Dar gandeste-te bine inainte sa faci ceva. Gandeste-te ca este in joc sanatatea ta iar apoi daca se v-a inrautati atunci parintii tai vor fi mult mai stresati.
Si gandeste-te daca ai apendicul marit ( apendicita ) se va agrava iar apoi nu vei mai putea face nimic.
Iti propun mai bine sa le spui parintilor tai ce te doare si va merge unul dintre ei cu tine la doctor.
Mai bine acum decat prea tarziu.

Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| ღdeutzaღ explică (pentru DeNeinlocuit):

Le-am spus, si am mers azi la doctor, dar doctorul a spus ca nu`mi poate spune ceva concret pentru ca sunt si racita si daca e ceva de operat cica nu se poate opera datorita faptului ca am o mica raceala

| andreimo a răspuns:

Daca iti amorteste piciorul nu e apendicita. Eu am avut la fel si am primit multe medicamente.