| anonim_4396 a întrebat:

Cm iti dai seama cand ai un nodul la san? Nodulul acela se vede? Daca iti apesi sanul si simtii ceva inautru inseamna ca ai cancer la san? E posibil ca o fata de 12 ani sa faca cancer la san daca nu a avut niciun caz de cancer la san in familie? Mz...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| emima a răspuns:

Pai daca apesi pe san se simte un ganglion inauntru acela e nodulu nu neaparat sa fie canceros se poate elimina si prin tratament daca simti ca ceva e in neregula du-te la doctor nu-ti fie frica si eu am avut si sa eliminat prin tratament

| Raamonikaa a răspuns:

Este posibil sa faci cancer la orice varsta. Revenind la tine, chiar daca tu simti un nodul, acela poate fi si benign, nu neaparat malign(cancer). Sau poate doar ti se pare ca e ceva(cel mai probabil). Bine este sa te duci la doctorul ginecolog ca sa te palpeze el, nu te doare nimic. Nodulul se simte, nu se vede.

| blackwidow a răspuns:

Eu voi incerca sa te ajut, insa prima oara iti dau un alt sfat. Ar trebui sa te adresezi in primul rand parintilor tai si nu sa scrii aici unor necunoscuti. La varsta ta ai tai ar trebui sa fie cei mai apropiati prieteni. Acum revenind la subiect.
Daca iti palpezi sanul si iti dai seama ca exista o umflatura, poti avea multe lucruri, nu neaparat un nodul. Pe langa nodul, poti avea un ganglion limfatic inflamat(ai fost poate racita), poti avea un chist, un fibrom sau Doamne fereste un cancer. Daca simti ceva inauntru, nu, cu siguranta asta nu inseamna ca 100% este cancer, insa exista sanse; sanse care scad, daca zici ca nimeni din familia ta nu a avut cancer(aici trebuie sa-i iei si pe cei de sex masculin in calcul). Cancerul la san poate aparea si la barbati si la femei, la orice varsta, insa nu cred ca e cazul la tine. Uite-te de asemenea si pe pielea mamelonului si aerolei, vezi daca sunt la fel ca de obicei. Te sfatuiesc inca o data sa vorbesti cu ai tai si poate sa ajungi la un medic. Multa sanatate

| Tasya05 a răspuns:

ThinkingPositive, nu, nu port sutien... big grin

| aumih16 a răspuns:

Cu aceasta boala nu este de glumit! niciodata!

| 985436982 a răspuns:

@ThinkingPositive Sau puteti sa faceti cum fac eu. Eu scot fierul ala intotdeauna big grin

| WeLoveIceCream a răspuns:

Eu voi raspune la ultima ta intrebare, dar tot cu o intrebare: Tu porti sutien? daca da, te sfatuiesc sa nu porti din ala cu fier jos, adica cu balena. ala provoaca cancer la san garantat, dar asta in timp. daca porti de mai mult de 1 an sau 2, este posibil sa fie cancer. Succes si mai bine intreab-o pe mama ta sau pe un doctorhappy.Bye:*:X